Koné o duce pe Gladbach în sferturile de finală ale Cupei

Multă emoție, aproape deloc clasă: Gladbach și Wolfsburg nu au oferit nimic altceva decât crampoane pentru o lungă perioadă de timp în prima confruntare din Bundesliga din 16-imile de finală ale Cupei DFB. În cele din urmă, Gladbach a avut parte de un final mai norocos în favoarea sa în ultimul...

Manu Kone (r) de la Gladbach sărbătorește golul său care a dus scorul la 1-0. FOTO.aussiedlerbote.de

Cupa DFB - Koné o duce pe Gladbach în sferturile de finală ale Cupei

Borussia Mönchengladbach a revenit în sferturile de finală ale Cupei DFB pentru prima dată în ultimii trei ani, după ce a marcat un gol în ultimul minut pentru a pune o nouă piedică în fața lui VfL Wolfsburg. Marți seara, echipa antrenorului Gerardo Seoane a învins Wolfsburg cu 1:0 (0:0) după prelungiri. Manu Koné a marcat cu capul tripla câștigătoare a cupei în optimi în minutul 120, ajutând Borussia să obțină venituri suplimentare de aproape două milioane de euro.

În sezonul regulat, ambele echipe au oferit puțin spectacol. Wolfsburg a devenit mai curajoasă abia spre finalul primelor 90 de minute, iar Gladbach nu a reușit să găsească niciun mijloc în fața vizitatorilor, care au fost de data aceasta consecvenți în defensivă. Meciul a fost echilibrat o lungă perioadă de timp și a evoluat la început într-o luptă de cupă care nu a fost deosebit de atractivă. Acest lucru s-a datorat faptului că Wolfsburg a fost mult mai agresivă și mai angajată decât în campionat. Prestația vizitatorilor nu s-a comparat cu prestația incontestabilă de acum puțin peste trei săptămâni, când Wolfsburg a fost învinsă cu 4-0.

"Întotdeauna poți folosi un astfel de meci pentru a te manevra într-o altă direcție", a declarat Kovac, antrenorul lui Wolfsburg, înainte de meci. "Este vorba despre faptul că suntem buni din punct de vedere tehnic. Apoi putem să ne mișcăm în direcția corectă și din punct de vedere artistic".

Echipa sa, în care căpitanul Maximilian Arnold a revenit după problemele la spate, a respectat această cerință, a stat foarte aproape și nu a acordat aproape deloc spațiu lui Gladbach. Cu un voleu de la distanță, Christoph Kramer, câștigător al Cupei Mondiale din 2014, a avut cea mai bună ocazie a lui Gladbach înainte de pauză (minutul 7), la revenirea sa în primul unsprezece titular după mai bine de șase luni într-un meci competitiv. Apărarea sașilor din Saxonia Inferioară nu a permis mai mult. Nici măcar o schimbare timpurie legată de o accidentare nu a perturbat echilibrul defensiv al vizitatorilor: Ridle Baku a intrat în locul lui Rogerio, accidentat, după doar 23 de minute.

Lupta dură de pe teren a continuat și după pauză. Wolfsburg a făcut puține lucruri în atac, iar Borussia nu a avut spiritul necesar pentru a sparge mult timp apărarea sașilor din Saxonia Inferioară.

Abia când Gladbach a început să își asume mai multe riscuri în față, spre finalul timpului regulamentar, Wolfsburg a devenit și ea mai periculoasă pe câteva contraatacuri. Jonas Wind a ratat cea mai bună ocazie a vizitatorilor în timpul de odihnă. Mai întâi, portarul lui Gladbach, Moritz Nicolas, a apărat excelent, iar la scurt timp Wind a șutat neglijent pe lângă stâlpul din stânga. În cele din urmă, a fost chiar un noroc pentru Borussia că meciul a ajuns în prelungiri.

De asemenea, Wolfsburg a părut mult mai proaspătă în prelungiri și a avut apoi cele mai bune ocazii, cum ar fi șansa uriașă a lui Joakim Maehle (108'). Cu toate acestea, un contraatac a fost suficient pentru ca Borussia să-și asigure victoria, când Koné a marcat cu capul din centrarea lui Florian Neuhaus.