K.O. pentru Magdeburg în șase minute, grație lui Joker Niemiec

Magdeburg visa deja la milioane de euro înainte ca înlocuitorul Niemiec să întoarcă rezultatul cu o dublă. Încă o dată, FCM nu a reușit să se recompenseze. Și a căzut din nou în vechile tipare.

Karol Niemczycki (l), portarul echipei din Düsseldorf, nu poate împiedica scorul de 1:0. Foto:.aussiedlerbote.de

Cupa DFB - K.O. pentru Magdeburg în șase minute, grație lui Joker Niemiec

O seară de cupă sub lumina reflectoarelor nu se putea termina mai amar. În șase minute, visul lui 1. FC Magdeburg de a ajunge în sferturile de finală s-a spulberat. Jokerul Jona Niemiec a răsturnat meciul echipei de fotbal din două divizii 1. FC Magdeburg împotriva celor de la Düsseldorf cu o dublă. După ce a egalat în minutul 87, a egalat avantajul celor de la Magdeburg prin Baris Atik (min. 15), înainte de a înscrie golul victoriei în prelungirile partidei (90.+3) și a făcut 2:1 (0:1) în fața a 20.090 de spectatori în MDCC Arena. A fost prima apariție a Fortunei în sferturile de finală din sezonul 2019/2020.

"Amărăciune, da, dar undeva pe parcurs am revenit pentru scurt timp la vechile tipare - așa cum am avut în campionat. Când ai un meci în care trebuie să te recompenseze, în care ești încă la zero până în minutul 86, trebuie să o iei cu tine", a declarat căpitanul Amara Condé. și a adăugat: "Din păcate, nu am avut maturitatea, i-am invitat de două ori".

Conducătorul de jocal lui Magdeburg, Atik, a preluat conducerea devreme după un sfert de oră, când centrarea sa de la jumătatea terenului pentru Luc Castaignos a intrat direct în poartă după un contact, deoarece atacantul nu a reușit să ajungă la minge. Portarul oaspeților, Karol Niemczycki, care a intrat în locul lui Florian Kastenmeier, nu a reușit nici el să ajungă la minge.

Fortuna, care a făcut patru schimbări după victoria cu 5-0 de la Nürnberg, a fost nevoită să urmărească un deficit timpuriu. Acest lucru le-a oferit puțină siguranță. În plus, Düsseldorf a încercat să joace prea des mingi lungi. După ce vizitatorii au pierdut posesia, Xavier Amaechie (31) ar fi putut majora avantajul, dar nu a nimerit decât stâlpul îndepărtat dintr-un unghi ascuțit.

După schimbare, Fortuna s-a trezit brusc și a jucat cu vigoare. Doar că ultima pasă precisă a lipsit prea des. Gazdele au profitat de perioada de presiune a renanezilor pentru a-și crea oportunități bune de contraatac. În timp ce FCM încerca să aducă rezultatul peste timp, o pierdere de balon a lui Silas Gnaka a declanșat un contraatac, pe care înlocuitorul Niemiec l-a finalizat cu un șut la colțul din dreapta. Când toată lumea se aștepta la prelungiri, Blajul a lovit din nou și a marcat golul victoriei. "Extrem de mulțumit, greu de găsit cuvintele potrivite acum. Am obținut egalarea pentru că am încetat să mai jucăm și doar am jucat mult timp. Adversarii noștri ne-au controlat cu pase scurte. Apoi am coborât în haos".