În ciuda morții șocante a fotbalistului Diawusie, Jahn Regensburg participă la meciul din liga a treia. Echipa din Palatinatul Superior obține victoria. Pe stadion au loc multe scene emoționante.

Antrenorul lui Regensburg, Joe Enochs, se află pe stadion. Foto:.aussiedlerbote.de

Fotbal - Jahn a câștigat emoționant al treilea meci de campionat după moartea lui Diawusie

În primul meci după moartea fotbalistului profesionist Agyemang Diawusie, SSV Jahn Regensburg a obținut o victorie emoționantă. Liderul diviziei a treia s-a impus cu 3:2 (2-1) în fața ultimei clasate, SC Freiburg II, duminică seara. Echipa gazdă a condus inițial cu 2-0, dar a cedat apoi un gol egalizator în repriza a doua. Noah Ganaus a marcat golul victoriei în minutul 77.

Deși Jahn și-a mărit avansul în clasament față de Dynamo Dresda la șase puncte cu a zecea victorie consecutivă în campionat, sportul nu a fost principalul obiectiv al meciului. "Suntem încântați că am câștigat meciul. Dar astăzi rezultatul a fost secundar", a declarat căpitanul lui Jahn, Andreas Geipl, pentru MagentaSport.

Gândurile celor prezenți pe stadion au fost alături de Diawusie. Potrivit clubului, el a murit în cursul săptămânii, la vârsta de doar 25 de ani, "în urma unei morți cardiace subite, probabil declanșată de o infecție virală cu suspiciune de miocardită".

Înainte de startul meciului, jucătorii, antrenorii și personalul auxiliar de la Jahn s-au adunat în cercul central pentru un minut de reculegere. Mulți jucători aveau lacrimi în ochi. Suporterii din curbă au dezvelit un banner pe care scria "Odihnește-te în pace Agy", iar lângă el un tricou cu numărul 24 al lui Diawusie.

După ce s-au jucat 24 de minute, spectatorii s-au ridicat în picioare și au aplaudat în memoria atacantului. De asemenea, s-a scandat "Agy Agy Agy Agy". "A fost un meci extraordinar, o situație extraordinară pe care nu i-ai dori-o nimănui", a spus Geipl.

Elias Huth adusese în avantaj pe Regensburg cu un penalty (min. 34) și Dominik Kother (min. 36) la scurt timp după aceea. Vizitatorii au egalat prin golurile lui Berkay Yilmaz (40') și Patrick Lienhard (58'). Înlocuitorul Ganaus a asigurat apoi victoria gazdelor.