Îngrijorări în privința cvartetului: Ryerson în cârje după ieșirea din cupă

Dortmund nu pierde doar meciul din 16-imile de finală ale Cupei la Stuttgart, ci și patru jucători prin accidentare. Apărătorul Ryerson ar fi putut fi mai rău.

Silas Katompa Mvumpa (M) de la Stuttgart marchează golul de 2-0 în fața portarului Gregor Kobel (r)....aussiedlerbote.de
Silas Katompa Mvumpa (M) de la Stuttgart marchează golul de 2-0 în fața portarului Gregor Kobel (r) și a lui Nico Schlotterbeck (l) de la Dortmund. Foto:.aussiedlerbote.de

Cupa DFB - Îngrijorări în privința cvartetului: Ryerson în cârje după ieșirea din cupă

Borussia Dortmund își face griji pentru patru jucători accidentați după eliminarea din Cupa DFB pe terenul lui VfB Stuttgart. Atacantul Youssoufa Moukoko a fost nevoit să fie înlocuit în prima repriză a înfrângerii cu 2-0 (0-0) din 16-imile de finală, miercuri, pe terenul șvabilor. Internaționalul U21 a simțit o înțepătură în coapsa din spate, a anunțat după meci antrenorul BVB, Edin Terzic.

Fundașul Marius Wolf, care și-a luxat glezna, și mijlocașul Marcel Sabitzer, despre care Terzic a spus că a primit o lovitură la vițel, au fost și ei nevoiți să iasă la pauză. Cu puțin timp înainte de finalul partidei, fundașul Julian Ryerson și-a luxat genunchiul. Norvegianul a părăsit ulterior stadionul în cârje.

Antrenorul Terzic a explicat că va trebui să aștepte examinări suplimentare pentru toți cei patru jucători. Dortmund va înfrunta sâmbătă (18.30/Sky) pe RB Leipzig în Bundesliga.