Înfrângere pentru Hannover: gol încasat pe final în inferioritate numerică

Pentru o lungă perioadă de timp, 96 s-a apărat cu succes de înfrângerea de la Paderborn, în timp ce era în inferioritate numerică. Apoi, o centrare navighează până la urmă în poartă.

Andreas Voglsammer de la Hanovra (stânga) și Marcel Hoffmeier de la Paderborn se luptă pentru....aussiedlerbote.de
Andreas Voglsammer de la Hanovra (stânga) și Marcel Hoffmeier de la Paderborn se luptă pentru minge. Foto:.aussiedlerbote.de

Bundesliga 2 - Înfrângere pentru Hannover: gol încasat pe final în inferioritate numerică

După ce a încasat un gol pe final de meci în inferioritate numerică, Hannover 96 a pierdut pentru moment contactul cu locurile de promovare în a doua ligă germană. Echipa din Saxonia Inferioară a pierdut duminică cu 1:0 (0:0) pe terenul celor de la SC Paderborn, fostul profesionist de la 96, Florent Muslija, a marcat pentru gazde în prelungiri (90.+1).

Westfaliștii din estul Westfaliei rămân astfel un adversar de temut pentru Hanovra, care a fost nevoită să se mulțumească mult timp cu zece jucători, după ce Louis Schaub a primit cartonașul roșu în minutul 20, în urma unui fault. Paderborn a presat în superioritate numerică pentru golul victoriei, dar a ratat multe ocazii. Abia în timpul de odihnă, o centrare a lui Muslija a trecut pe lângă toți jucătorii din suprafața de pedeapsă și a intrat în poarta din 96.

Echipa gazdă a avut deja o dublă ocazie bună în minutul 2, prin Ilyas Ansah și Kai Klefisch, în fața a 11.950 de spectatori, iar Muslija (47) și Sebastian Klaas (65) au ratat alte ocazii mari după pauză. Totuși, Hanovra a luptat bine și a ripostat pentru a evita înfrângerea.

După ce Schaub a fost eliminat pentru fault asupra lui Marcel Hoffmeier pe linia de tușă și a primit cartonașul roșu în urma unui apel al arbitrului video, oaspeții au petrecut aproape tot meciul în propria jumătate de teren și au reușit să reducă presiunea doar prin contraatacuri ocazionale. După ce a primit golul, înlocuitorul Nicolo Tresoldi a fost aproape de a înscrie golul egalizator.