Înfrângere la Nantes: Leii ocupă locul doi în Liga Europa

Rhein-Neckar Löwen a suferit prima înfrângere în Liga Europa. Echipa de handbal din Bundesliga a pierdut, marți, cu 25:32 (11:14) pe terenul lui HBC Nantes și a terminat turul preliminar la egalitate de puncte cu formația franceză, pe locul doi. Nantes a câștigat meciul direct, după ce Mannheim...

Juri Knorr de la Rhein-Neckar Löwen joacă mingea. Foto:.aussiedlerbote.de

Handbal - Înfrângere la Nantes: Leii ocupă locul doi în Liga Europa

Rhein-Neckar Löwen a suferit prima înfrângere în Liga Europa. Echipa de handbal din Bundesliga a pierdut, marți, cu 25:32 (11:14) pe terenul lui HBC Nantes și a terminat turul preliminar la egalitate de puncte cu formația franceză, pe locul doi. Nantes a câștigat meciul direct, după ce Mannheim s-a impus în prima manșă cu 36:32. În turul principal, Leii vor înfrunta din februarie rivalii din Bundesliga, TSV Hannover-Burgdorf, și echipa poloneză de primă divizie Górnik Zabrze.

Juri Knorr și Gustav Davidsson au fost cei mai buni marcatori la Nantes, cu câte cinci goluri fiecare, pentru echipa antrenorului Sebastian Hinze, care a scos la iveală probleme majore în atac. Grație portarului Joel Birlehm, deficitul a fost totuși limitat în prima repriză, iar Mannheim l-a redus chiar la 14:15 după pauză (34'). După aceea, însă, au fost din nou lipsite de idei scânteietoare în atac.