Înfrângere după ce a condus cu 2:0: Leipzig pierde la Manchester

RB conduce cu 2:0 la campioana en-titre. Dar apoi Manchester City își arată toată clasa. Un final amar pentru Leipzig.

Phil Foden (l) de la Manchester City înscrie pentru 2-2..aussiedlerbote.de

Antrenorul lui Leipzig, Marco Rose, l-a felicitat pe super-atacantul orădean Erling Haaland, care a fost mai degrabă rezervat de această dată, în timp ce profesioniștii de la RB păreau perplecși și dezamăgiți. Nici măcar un avantaj de 2-0, grație unei duble a lui Lois Openda, nu a fost suficient pentru ca clubul săsesc din Bundesliga să câștige pe terenul unde s-a produs cea mai mare rușine a sa. Răzbunarea pentru înfrângerea cu 7-0 de pe terenul lui Manchester City, în urmă cu puțin peste opt luni, a rămas fără rezultat, campioana în exercițiu a Ligii Campionilor impunându-se marți seara cu 3-2 (0-2) și rămânând astfel neînvinsă în cel de-al 18-lea său meci în prima ligă.

"Am redus în prealabil stadionul la tăcere în mod corespunzător", a declarat portarul Janis Blaswich la serviciul de streaming DAZN. Dar nu a fost ușor în nicio etapă. Golurile primite au fost toate la limită, "unde am fi putut să punem un picior în față".

După ce Openda, în vârstă de 23 de ani, a marcat în minutele 13 și 33, Haaland (min. 54) a început revenirea, înainte ca Phil Foden (min. 70) să egaleze. Julian Alvarez a marcat golul victoriei în minutul 87. Lupta pentru primul loc în grupă s-a decis acum între echipele calificate anterior: Cu 13 puncte, City nu mai poate fi dislocată de pe primul loc.

Mai presus de toate, Leipzig a vrut să evite cu orice preț un lucru: O nouă rușine precum cea din 14 martie, pe aceeași arenă. "Nu este vorba de a face ceva special sau diferit, ci de a câștiga aici", a subliniat Rose cu puțin timp înainte de startul meciului pe DAZN.

Cu toate acestea, RB a trebuit apoi să se descurce fără sprijinul fanilor săi activi. Pentru că, potrivit clubului, aceștia nu au avut voie să introducă în stadion obiecte de parafă, contrar înțelegerilor anterioare, nici ei nu au intrat.

Un german în poarta orădenilor

Openda a marcat primul gol încă de la început. El a primit o minge lungă de la portarul lui Leipzig, Janis Blaswich, la câțiva metri după linia mediană și, neatacat corespunzător de Manuel Akanji, marcatorul lui City, Openda a alergat spre poartă și a jucat mingea pe lângă Stefan Ortega. Antrenorul lui Manchester, Pep Guardiola, i-a dat o șansă portarului său german de rezervă.

Jucătorul în vârstă de 31 de ani, care s-a alăturat lui City de la Arminia Bielefeld în vara anului 2021, nu a reușit să împiedice golul. Guardiola a dat din cap, iar Rose și-a strigat încântarea. În posesie, el și-a pus echipa Leipzig să joace cu un cinci în apărare și un patru în față. Și asta a cauzat probleme pentru echipa gazdă.

Unde era Haaland?

În timpul unei scurte pauze de tratament, Guardiola și-a chemat unii dintre jucători la el, gesticulând și vorbind cu profesioniștii săi. După 30 de minute, echipa sa avusese doar două ocazii, dintre care una a fost ratată de Rúben Dias cu o lovitură de cap din apropiere în minutul 16. Cealaltă a fost ratată de Rico Lewis (30') din 13 metri. Haaland, care marcase cinci goluri în victoria cu 7-0, nu a fost de văzut o repriză întreagă.

În schimb, Openda, de la Leipzig, a devenit inițial omul serii. El a marcat și al doilea gol după o cursă lungă. Josko Gvardiol, care își vizitase foștii colegi de la Leipzig cu o zi înainte, nu a reușit să-l despartă de minge pe belgianul transferat în vară de la RC Lens la RB, chiar înainte de a marca.

Marea întrebare: Ce avea să facă City după pauză? Haaland a oferit răspunsul după puțin mai puțin de zece minute, când a marcat golul egalizator după o pasă bună. Și acum City a ridicat din nou cu adevărat căldura, iar Leipzig s-a adunat la aproximativ 20 de metri în afara suprafeței de pedeapsă. A fost inutil. Foden a marcat de la aproximativ 14 metri, după o pasă de la Gvardiol, înainte ca Alvarez să reușească și el și să întoarcă complet jocul.