Ibaka, jucător de excepție al echipei din Munchen: "Bună treabă făcută"

Serge Ibaka este practic peste tot. Fostul jucător profesionist din NBA conduce Munchen la o victorie surprinzătoare în Euroligă - spre deliciul celebrităților din tribune.

Serge Ibaka din Munchen în acțiune. Foto:.aussiedlerbote.de

Baschet - Ibaka, jucător de excepție al echipei din Munchen: "Bună treabă făcută"

Serge Ibaka a strălucit în fața lui Gordon Herbert și Thomas Tuchel. Fostul jucător profesionist din NBA a fost omul remarcabil în victoria surprinzătoare a lui FC Bayern Munchen în Euroligă în fața echipei de baschet Virtus Bologna. Selecționerul naționalei germane de baschet Herbert și antrenorul de fotbal al Munchenului, Tuchel, au trăit și ei această experiență joi seară, pe BMW Park.

Aripa Ibaka s-a dovedit a fi un jucător de echipă desăvârșit și după fluierul final al victoriei cu 90:76 (44:46). "Am făcut o treabă bună ca echipă", a lăudat jucătorul de 34 de ani după a patra victorie consecutivă a Munchenului în toate competițiile. Ei au câștigat două meciuri consecutive în Euroligă pentru prima dată în acest sezon. Cu cinci victorii în unsprezece meciuri, tendința este acum ascendentă.

"Am început puțin prudent, dar am avut încredere unul în celălalt și am crescut intensitatea în apărare în a doua repriză. Asta ne-a adus victoria", a declarat Ibaka, care s-a remarcat cu 24 de puncte și 13 recuperări.

Fostul profesionist de la Oklahoma City Thunder și Toronto Raptors a avut probleme la început împotriva italienilor. "Serge nu a fost atât de bun în primul sfert. A fost dificil pentru el să ajute în apărare sau nu", a declarat antrenorul Pablo Laso, "dar a reușit să arunce, spre deosebire de zilele în care este foarte bun și nu prea înscrie. Și-a îmbunătățit concentrarea în apărare în a doua repriză și apoi a fost foarte dominant". Acesta este motivul pentru care Munchen l-a adus pe Ibaka în vară.

Ca de obicei, FC Bayern abia dacă are timp să respire adânc, având în vedere volumul de muncă multiplu. Munchen trebuie să joace din nou duminică (ora 17.00) în eternul duel din Bundesliga, la Alba Berlin. Ambele echipe au șase victorii din nouă meciuri.

Comparația la nivel internațional este cu totul alta. În Euroligă, Berlinul are o singură victorie din unsprezece meciuri, după ce a învins Maccabi Tel Aviv cu 81:102. Alba este ultima în clasamentul internațional.

clasament Euroliga tablou Euroliga echipă FC Bayern Știri FC Bayern Program FC Bayern FC Bayern