Heuer Fernandes, după golul cu palma: "Extrem de nefericit"

În 179 de meciuri în divizia secundă, portarul lui HSV, Heuer Fernandes, nu a marcat niciodată un autogol. Prestația sa de bufon în derby-ul orașului Hamburg, la FC St. Pauli, a făcut furori.

Immanuel Pherai de la HSV sărbătorește cu Jonas Meffert (M) după ce a marcat golul egalizator....aussiedlerbote.de
Immanuel Pherai de la HSV sărbătorește cu Jonas Meffert (M) după ce a marcat golul egalizator pentru 2-2..aussiedlerbote.de

După ceea ce a fost probabil cel mai curios autogol din lunga istorie a derby-ului orașului Hamburg, la FC St. Pauli, portarul lui HSV, Daniel Heuer Fernandes, și-a păstrat calmul. Faptul că el și echipa sa au remizat 2-2 cu liderul ligii a 2-a din Bundesliga, vineri seara, în ciuda faptului că a fost condus cu 2-0 la pauză, l-a ajutat să își depășească frustrarea.

"Bineînțeles că este extrem de nefericit. Mi-am imaginat altfel. Dar asta se întâmplă în fotbal", a declarat fotbalistul de 31 de ani după primul său autogol în cel de-al 180-lea meci în liga secundă. "Nici nu poți să îl anulezi". Ulterior, acesta a declarat: "Vrem să ne revanșăm ca echipă. Și asta este ceea ce am făcut".

Scena pentru cronica sportivă a anului a avut loc în minutul 27. În acel moment, FC St. Pauli avea 1:0 în față, grație golului lui Jackson Irvine (15). Oaspeții au primit o lovitură scurtă prin Stephan Ambrosius și Guilherme Ramos. După ce Ramos i-a pasat lui Heuer Fernandes, mingea a ricoșat chiar în fața porții. Portarul a încercat să elimine mingea din suprafața de pedeapsă - dar mingea a intrat în propria poartă.

"A fost un joc normal de construcție, așa cum facem adesea", a declarat Heuer Fernandes. "Vreau să scot mingea de pe linie, apoi mingea ricoșează și o arunc în poartă", a spus Heuer Fernandes.

Antrenorul Tim Walter a luat acțiunea accidentală cu umor, având în vedere victoria la puncte, și a numit greșeala lui Heuer Fernandes un "gol cu palma" la postul de televiziune Sky. "Asta va fi inclus în cele mai amuzante scene ale anului și în cele mai importante momente", a prezis antrenorul lui HSV. Golgeterul Robert Glatzel a declarat: "Nu pot număra de câte ori ne-a salvat fundul. Așa că nu este deloc o problemă".

Glatzel (58') și Immanuel Pherai (60') au salvat cel puțin un punct și seara lui Heuer Fernandes cu golurile lor din repriza a doua. Fanii HSV l-au iertat oricum pe portarul de obicei de încredere. Ei l-au sărbătorit după fluierul final. "Bineînțeles că e plăcut să aud asta", a spus Heuer Fernandes. "Asta face parte din asta. Este o interacțiune între fani și echipă".