Hannover-Burgdorf își câștigă grupa în Liga Europeană

Obiectivul lui TSV Hannover-Burgdorf este de a intra în turul principal al Ligii Europa cu maximum de puncte. Ultimul meci de la Gornik Zabrze va fi interesant până la final.

Antrenorul echipei Hanover, Christian Prokop, stă în sală înainte de meci. Foto:.aussiedlerbote.de

Handbal - Hannover-Burgdorf își câștigă grupa în Liga Europeană

TSV Hanovra-Burgdorf și-a asigurat primul loc în Liga Europeană cu o victorie muncită în fața lui Gornik Zabrze, marți seara, în ultimul meci pentru a câștiga grupa. Grație victoriei cu 32:29 (14:19) și a victoriei cu 34:28 din prima etapă, echipa germană de handbal va duce și în turul principal un bilanț optim de patru puncte. Maximilian Gerbl (6 goluri) a fost cel mai bun marcator al echipei antrenorului Christian Prokop.

Meciul a fost echilibrat până în minutul 15. După aceea, gazdele au devenit mai puternice, în timp ce finalizarea echipei din Saxonia Inferioară a scăzut. Până la pauză, TSV a ratat zece aruncări din 24 de încercări și, prin urmare, era clar în urmă.

Echipa lui Prokop a fost condusă mult timp în repriza a doua, dar apoi a marcat trei goluri la rând pentru a reduce deficitul la 26:27 în minutul 49. După ce Adam Wasowski a primit un cartonaș roșu, Hannover a rămas în inferioritate numerică în ultima repriză, foarte disputată, și a profitat în cele din urmă de situație pentru a se impune.