Handbaliștii de la HSV pierd la limită la Gummersbach

HSV Hamburg este pe drumul spre victorie până cu opt minute înainte de fluierul final. Gummersbach a dat apoi drumul la căldură și a asigurat a doua înfrângere consecutivă a clubului Hanseatic cu o victorie cu 24:23.

Antrenorul lui Hamburg, Torsten Jansen, se află pe margine. Foto:.aussiedlerbote.de

Handbal Bundesliga - Handbaliștii de la HSV pierd la limită la Gummersbach

Echipa de handbal din Bundesliga HSV Hamburg a pierdut al doilea meci la rând. După înfrângerea de pe teren propriu în fața celor de la Rhein-Neckar Löwen, la sfârșitul săptămânii trecute, a pierdut joi cu 23:24 (13:12) pe terenul celor de la VfL Gummersbach. Cu nouă goluri, Casper Mortensen a fost cel mai bun marcator al formației hanseatic, care rămâne la 12:20 puncte în clasament, pe locul 11.

Având în vedere deficitul de personal din spate, de unde au lipsit Dani Baijens și Dominik Axmann, accidentați definitiv, antrenorul lui HSVH, Torsten Jansen, a dispus de doi jucători de bandă stângă, Jacob Lassen și Zoran Ilic. Formația nefamiliară a avut nevoie de ceva timp pentru a se regăsi. După ce a fost condusă cu 0:3 (minutul 5) și 5:7 (minutul 15), Hamburg a marcat patru goluri la rând pentru a aduce oaspeții în avantaj cu 9:7 (minutul 19).

Hamburg a apărat cu pasiune acest avantaj. Gummersbach, care a fost lipsit de conducătorul său obișnuit de joc, a redus în mod repetat deficitul la un gol, dar inițial nu a reușit să egaleze. Abia după 21:21 (52'), fosta campioană a egalat din nou, iar puțin mai târziu a trecut chiar în avantaj, 22:21 (53').

Torsten Jansen a introdus un al șaptelea jucător de câmp în ultimul minut, dar o eroare tehnică a împiedicat o posibilă remiză.

Pagina de start Echipa HSV Hamburg Echipa HSV Hamburg Programul HSV Hamburg Tabelul HSV Hamburg Handbal Bundesliga