Handbaliștii de la Hamburg sărbătoresc victoria clară pe teren propriu cu Erlangen

După două înfrângeri, echipa de handbal HSV a obținut un nou succes. Iar echipa antrenorului Torsten Jansen a recuperat și ea ceva teren în clasament.

Casper Mortensen, de la Hamburg, în acțiune..aussiedlerbote.de

După două înfrângeri la rând, echipa de handbal din Bundesliga HSV Hamburg a sărbătorit o nouă victorie. Aceasta s-a impus vineri cu 31:23 (17:13) acasă cu HC Erlangen. Cu 12:14 puncte, echipa antrenorului Torsten Jansen a urcat un loc, până pe locul zece. Leif Tissier a marcat șapte goluri pentru HSVH și Lutz Heiny cinci pentru Erlangen, în fața a 3.359 de spectatori în Sporthalle Hamburg.

Clubul din Franconia a încercat inițial, cu succes, să ia cât mai mult timp de pe tabelă cu atacuri lungi. Vizitatorii conduceau cu 3:1 după șase minute. HSV Hamburg a intrat apoi mai bine în joc, cel puțin în atac, prin playmakerul Tissier. Cu toate acestea, au continuat să nu aibă aderență în apărare.

Echipa gazdă a preluat abia treptat comanda. Au trecut de la 12:12 (21') la un avantaj de patru goluri la pauză. Hamburg a rămas echipa dominantă și după pauză. Un parțial de 4:1 în primele nouă minute ale reprizei a doua, pentru ca scorul să fie 21:14, a fost decisiv pentru început. Erlangen nu a mai fost capabilă să contracareze dominația nord-germanilor și nu a reușit să înscrie decât zece goluri în repriza secundă.