Handbaliștii de la Hamburg au pierdut la Berlin - Axmann s-a accidentat

După un start în forță, echipa hanseatică pierde firul în capitală după schimbarea capetelor. Meciul a fost umbrit de accidentarea gravă a unui fundaș central.

Dominik Axmann, de la Hamburg, în acțiune..aussiedlerbote.de

Echipa de handbal din Bundesliga HSV Hamburg a suferit a opta înfrângere din acest sezon. Echipa antrenorului Torsten Jansen a pierdut cu 31:37 (18:16) pe terenul celor de la Füchse Berlin, duminică, în fața a 9.000 de spectatori. Asat Waliullin a fost cel mai bun marcator, cu șapte goluri, pentru germanii din nord, care au acum 12:16 puncte în cont. Hans Lindberg a marcat de zece ori pentru Berlin.

Cu un Jens Vortmann bun în poartă, formația hanseatică s-a distanțat de la 2:0 (minutul 3) la 8:5 (minutul 12). Inițial, doar Lindberg a fost atuul berlinezilor. Fostul jucător al lui Hamburg a marcat de unul singur primele patru goluri ale capitalei.

A urmat un moment de șoc pentru Hamburg în minutul 17. Fundașul Dominik Axmann a suferit o accidentare gravă la genunchiul stâng în timpul unei acțiuni de atac. Cu toate acestea, HSVH nu a lăsat inițial accidentarea și nici faptul că luminile sălii au fost stinse pentru câteva minute din cauza unei defecțiuni tehnice să îi încurce și a intrat la pauză cu un avantaj de două goluri.

După pauză, meciul a înclinat treptat în favoarea gazdelor, cu campionii mondiali U21 Nils Lichtlein la regie și Lasse Ludwig în poartă dând acum tonul. Scorul a fost egalat la 19:19 (35'), iar Vulpile au preluat pentru prima dată conducerea la 22:21 (38') prin Andersson, pentru a întoarce soarta partidei.