Handbaliștii de la Flensburg se impun cu 33:32 la Elverum

După 17 zile fără meciuri competitive, nemții din nord au nevoie de mult timp pentru a-și găsi ritmul. Până la urmă, însă, echipa a înregistrat a treia victorie în meciul din turul trei preliminar al Ligii Europa din Norvegia.

Antrenorul lui Flensburg, Nicolej Krickau. Echipa sa a obținut și a treia victorie în turul trei....aussiedlerbote.de
Antrenorul lui Flensburg, Nicolej Krickau. Echipa sa a obținut și a treia victorie în turul trei preliminar al Ligii Europa..aussiedlerbote.de

Echipa de handbal din Bundesliga, SG Flensburg-Handewitt, a obținut și a treia victorie în turul preliminar al Ligii Europa. Echipa antrenorului Nicolej Krickau a înregistrat marți o victorie la limită, 33:32 (13:13), pe terenul vicecampioanei Norvegiei, Elverum HB. Cel mai bun marcator al celor de la SG, care rămân în fruntea Grupei E cu 6:0 puncte, a fost Lasse Möller, autor a șapte goluri. Tobias Gröndahl a marcat de zece ori pentru gazde.

Pauza de 17 zile înainte de meciul de la Elverum a fost vizibilă în mod clar pentru germanii din nord. Secvențele nu s-au potrivit. Deși Flensburg s-a distanțat în repetate rânduri la un gol în față, vizitatorii nu au reușit inițial să deschidă o diferență decisivă. Un neajuns a fost utilizarea ocaziilor. Emil Jakobsen și Johan Hansen nu au reușit să înscrie de la linia de șapte metri.

Abia în minutul 39, aripa stângă August Pedersen a adus Flensburg în avantaj mai clar, 20:17. Cu toate acestea, norvegienii nu s-au dat bătuți și au dat lovitura și au făcut 26:25 în minutul 49. În cele din urmă, SG a avut puțin noroc că ultimul șut al aripii drepte a lui Elverum, Kasper Thorsen, a lovit bara transversală. În cele din urmă, a fost o victorie muncită, dar meritată pentru SG.