Handbaliștii de la Flensburg rămân neînvinși în propria sală

Victoria cu 33:25 în fața celor de la Rhein-Neckar Löwen a fost a șaptea victorie în al șaptelea meci pe teren propriu. Portarul SG Kevin Möller a avut o prestație de clasă mondială - și a încântat și un oaspete de seamă din arenă.

Kevin Moller, portarul lui Flensburg, sărbătorește după o intervenție..aussiedlerbote.de

Echipa de handbal din Bundesliga SG Flensburg-Handewitt rămâne neînvinsă pe propria arenă. Sâmbătă, echipa antrenorului Nicolej Krickau s-a impus cu 33:25 (14:9) în fața câștigătoarei Cupei Rhein-Neckar Löwen și a sărbătorit a șaptea victorie în cel de-al șaptelea meci pe teren propriu din campionat. Emil Jakobsen a fost cel mai bun marcator al SG, cu șapte goluri, în fața celor 6300 de spectatori prezenți în Campushalle, care au făcut săli pline, printre care s-a numărat și ministrul german al afacerilor economice, Robert Habeck (Verzi). Niclas Kirkelökke, care se va transfera la Flensburg în sezonul viitor, a marcat de nouă ori pentru Mannheim.

Gazdele s-au putut baza încă de la început pe portarul lor Kevin Möller. Portarul internațional danez a intrat imediat în joc, respingând un penalty de la șapte metri al lui Juri Knorr și apărând numeroase alte lovituri. Drept urmare, Flensburg își deschisese deja un avantaj de 5:1 după zece minute. Campionul mondial U21, David Späth, a împiedicat ca Leii să se distanțeze și mai mult în poartă.

Până la finalul primei reprize, Möller a avut 17 intervenții, apărând mai multe aruncări decât au marcat coechipierii săi. Până la finalul meciului, jucătorul de 34 de ani a apărat 21 de șuturi ale oaspeților.

Cu trei goluri la rând, nord-germanii s-au distanțat la 17:9 la începutul reprizei a doua (35'). Astfel, meciul era deja decis. Cu 18:6 puncte, Flensburg este acum pe locul patru în clasament și se menține în contact cu liderul. Leii rămân pe locul șapte, cu 13:13 puncte.