Handbalistele de la Kiel au câștigat meciul cu Paris din Liga Campionilor

Campioana en-titre a Germaniei sărbătorește victoria cu 26:24 pe teren propriu în fața campioanei Franței. Vizitatorii nu reușesc să înscrie în ultimele faze ale jocului.

Eric Johansson de la Kiel sărbătorește după ce a marcat un gol. Foto:.aussiedlerbote.de

Handbal - Handbalistele de la Kiel au câștigat meciul cu Paris din Liga Campionilor

Campioana en-titre la handbal, THW Kiel, rămâne lider în Grupa A a turului preliminar al Ligii Campionilor. Nord-germanii au sărbătorit joi o victorie pe teren propriu cu 26:24 (15:10) în fața campioanei Franței, Paris Saint-Germain, și conduc acum în clasament cu 13:5 puncte. Cei mai buni marcatori ai partidei au fost Niclas Ekberg, cu cinci goluri pentru Kiel, și Mathieu Grebille, cu șase goluri pentru PSG.

Portarul lui THW, Samir Bellahcene, a fost foarte treaz încă de la început împotriva compatrioților săi francezi. Înainte ca Parisul să facă 1:5 în minutul 7, jucătorul de 28 de ani avea deja șapte parade în palmares. Când oaspeții au intrat apoi mai bine în joc și au redus deficitul la 5:6 (minutul 11) și 8:9 (minutul 20), Kiel a contraatacat cu gheață și a intrat la pauză cu un avans de cinci goluri.

Totuși, pauza nu a ajutat fluxul de joc al echipei locale, antrenorul Filip Jicha optând acum pentru un al șaptelea jucător de câmp. Parisul a devenit din ce în ce mai sigur pe el și a preluat conducerea pentru prima dată în minutul 41, grație unui gol pe contraatac al lui David Balaguer în poarta goală a lui Kiel, la 19:18.

Ambele echipe au făcut numeroase greșeli tehnice și au ratat numeroase aruncări pe măsură ce meciul a avansat. Parisul nu a mai reușit să înscrie decât o singură dată în ultimele opt minute de joc, rezultatul fiind că, în cele din urmă, Kiel a ieșit învingător meritat pe teren propriu.

Pagina de start THW Kiel Program THW Kiel Pagina de start Liga Campionilor Echipa THW Kiel