Mathias Gidsel (l), de la Berlin, aruncă mingea în poartă împotriva lui Arnar Freyr Arnarsson, de....aussiedlerbote.de
Mathias Gidsel (l), de la Berlin, aruncă mingea în poartă împotriva lui Arnar Freyr Arnarsson, de la Melsungen..aussiedlerbote.de

Handbal: Füchse Berlin învinge cu încredere la Wetzlar

Füchse Berlin a preluat, cel puțin temporar, primul loc în Liga Germană de handbal. Echipa din capitală s-a impus vineri seara cu 36:30 (18:15) pe terenul lui HSG Wetzlar. Cu toate acestea, SC Magdeburg îi poate depăși din nou duminică. Cel mai bun marcator al Berlinului a fost Mathias Gidsel, cu opt goluri. Hans Lindberg a marcat cinci goluri. Danezul este acum la doar două goluri distanță de a deveni primul jucător care depășește pragul de 3.000 de goluri în topul golgheterilor din toate timpurile.

Antrenorul Jaron Siewert a fost nevoit să se descurce fără jucătorul de fond de teren Matthes Langhoff, care s-a accidentat la gleznă marți, la Chambéry, și, prin urmare, va fi indisponibil pentru moment. Cu toate acestea, formația berlineză a început bine, a stat compact în apărare și a primit doar câteva goluri. Wetzlar a marcat primul său gol abia după mai bine de cinci minute, când Vulpile conduceau deja cu 5:0.

Cu toate acestea, firul s-a rupt după aceea. Prea multe aruncări ratate și mingi pierdute și o apărare din ce în ce mai inegală au readus echipa gazdă în joc. Avantajul a fost aproape de dispariție după 18 minute (11:10). Datorită portarului Dejan Milosavljev, au reușit să păstreze avantajul la pauză.

Totuși, Berlinul a ieșit mai concentrată de la pauză și și-a mărit avantajul la șapte goluri după 39 de minute (25:18). Wetzlar a contraatacat cu mult fizic. Rasmus Meyer Ejlersen a primit cartonașul roșu în minutul 48, după un fault violent asupra lui Gidsel. Vulpile au preluat apoi conducerea până la linia de sosire cu aplomb.