Hamburg Towers a obținut prima victorie în Eurocup

Veolia Towers Hamburg nu a reușit până acum să câștige nimic în Eurocup. La Ljubljana, însă, echipa din Liga Germană de Baschet a fost mult timp în mod clar pe drumul spre succes, dar aproape că a irosit victoria.

Durham de la Veolia Towers Hamburg în acțiune. Cei de la Towers au câștigat Eurocupa..aussiedlerbote.de

După șase înfrângeri anterioare, Veolia Towers Hamburg a înregistrat primul succes în faza grupelor din Eurocup. Miercuri seară, echipa antrenorului principal Benka Barloschky s-a impus cu 86:83 (43:36) în fața echipei Cedevita Olimpija Ljubljana (Slovenia), care nu câștigase nici ea până atunci, și a retrogradat astfel gazdele pe locul zece și ultimul în Grupa A pentru moment. Aljami Durham a marcat cele mai multe puncte (21) pentru echipa din liga germană de baschet.

The Towers a condus mult timp în primul sfert, dar s-a desprins la 19:22 cu puțin timp înainte de final. Durham a declanșat apoi un parțial de 9:0 al lui Hamburg la jumătatea reprizei a doua, în urma căruia a reușit chiar să deschidă un avans de 11 puncte până la pauză.

După pauză, clubul hanseatic a revenit din nou în forță și chiar a mărit diferența la 70:42 cu un parțial de 18:2 în decurs de cinci minute și jumătate. Acest lucru părea să decidă meciul. Cu toate acestea, Ljubljana nu s-a dat bătută și s-a distanțat la doar două puncte cu aproximativ două minute înainte de final, nu în ultimul rând pentru că Hamburg a reușit cu greu să facă ceva. Totuși, Mark Hughes a pecetluit apoi victoria cu două aruncări libere cu o secundă înainte de final.