Hamburg Towers a învins Bamberg după o revenire furibundă

Veolia Towers Hamburg a pierdut clar în fața celor de la Bamberg în 16-imile de finală ale Cupei. Clubul hanseatic are acum ocazia de a-și lua revanșa în BBL. Și au valorificat-o în mod impresionant.

Antrenorul Benka Barloschky stă pe margine și își aplaudă echipa..aussiedlerbote.de

Veolia Towers Hamburg continuă să se ridice în liga germană de baschet. Echipa antrenorului principal Benka Barloschky s-a impus cu 94:90 (43:42) în fața celor de la Bamberg Baskets, sâmbătă, în fața a 3.400 de spectatori, în Inselparkhalle, care a fost arhiplină, și și-a consolidat locul în play-off cu a patra victorie la rând. De asemenea, clubul hanseatic și-a luat revanșa pentru înfrângerea din 16-imile de finală ale Cupei în urmă cu aproximativ o lună. Vincent King a fost cel mai bun marcator al celor de la Towers, cu 16 puncte.

După un prim sfert care a fost echilibrat o bună bucată de timp, formația gazdă s-a desprins la 27:22 la final și a mai adăugat un coș în repriza a doua. Totuși, avantajul clar a dispărut la scurt timp după aceea, clubul hanseatic având probleme în a-și finaliza cu succes atacurile. Bamberg chiar a preluat conducerea pe alocuri.

Publicul a văzut un tipar similar după pauză. Hamburg conducea deja la șase puncte, dar apoi a ratat ocazii bune de a se distanța și mai mult de Bamberg și s-a văzut brusc din nou condusă. Cu scorul de 66:75, cu aproximativ șase minute înainte de final, Towers părea deja învinsă. Cu toate acestea, au luptat pentru a reveni și și-au încununat revenirea impresionantă cu o a doua victorie pe teren propriu.