Hallescher FC părăsește zona retrogradării după 2:1 la Freiburg

Sigla clubului Hallescher Fußballclub e.V..aussiedlerbote.de

FC Halle a părăsit zona retrogradării în Liga a 3-a de fotbal. Elevii antrenorului Sreto Ristic s-au impus marți în meciul de recuperare de pe terenul echipei secunde a SC Freiburg cu 2:1 (1-1) și au depășit astfel VfB Lübeck în clasament. Roș-albii au preluat conducerea în duelul din subsol prin Tunay Deniz, în minutul 18. Maximilian Breunig a egalat în minutul 34. Dominic Baumann (53) a marcat al unsprezecelea său gol al sezonului din penalty și a oferit celor de la Saalestadt a doua victorie în deplasare a sezonului. Freiburg rămâne pe penultimul loc.

Ambele echipe au acționat foarte nervos, având în vedere și constelația sportivă explozivă. Ocaziile clare au fost puține și rare, pasele greșite de ambele părți îngreunând desfășurarea jocului. Încercarea lui Lukas Ambros (2) a trecut puțin peste poarta lui Halle. Timur Gayret (12) a ratat de o jumătate de metru poarta lui Freiburg. Gazdele au finalizat cu succes primul atac reușit. Aljaz Casar l-a servit pe Nico Hug. Deniz a reluat cu capul în plasă centrarea acestuia de pe stânga. Lovitura de cap a lui Jonas Nietfeld (23) a fost deviată peste transversală de portarul lui Freiburg, Benjamin Uphoff. Bucuria vizitatorilor de a prelua conducerea a durat mai puțin de un sfert de oră. Maximilian Breunig s-a aflat liber la patru metri de poarta lui HFC și a tras în poartă pentru 1-1.

Vizitatorii au început perfect repriza secundă. După ce Nietfeld (51) a ratat de puțin preluarea din nou conducerea, a doua acțiune de atac reușită de Halle a dus la succes. Deniz l-a lăsat liber pe Baumann, care a trimis mingea pe lângă Uphoff. Portarul nu l-a putut opri pe marcator decât cu prețul unui fault. Baumann (53) a transformat penalty-ul și a făcut 2:1, dar vizitatorii au trebuit să tremure pentru cele trei puncte până la fluierul final. Baumann (72) nu a reușit să îl învingă pe Uphoff. Nietfeld (73) a reluat cu capul puțin pe lângă poartă. Portarul lui HFC, Moritz Schulze, împiedicase anterior egalarea cu o paradă genială la Breunig (69).