Xenia Smits în acțiune. Internaționala a marcat cinci goluri împotriva lui Halle-Neustadt..aussiedlerbote.de

Halle-Neustadt pierde cu 19:41 la liderul Bietigheim

Handbaliștii de la SV Union Halle-Neustadt nu au reușit să oprească seria de succese a celor de la SG BBM Bietigheim. Elevii lui Till Wiechers au pierdut miercuri cu un clar 19:41 (11:17) în fruntea clasamentului. În ciuda celei de-a patra înfrângeri din acest sezon, clubul din Halle se află încă la patru puncte de primul loc retrogradabil. Antje Döll (5), Xenia Smits și Jenny Behrend (5/2 fiecare) au avut cel mai mare rol în succesul lui Bietigheim. Cara Reuthal (7/2) a marcat cele mai multe goluri pentru SV Union.

Echipa din Halle a reușit să țină pasul cu liderul campionatului, cel puțin în prima repriză, în ciuda startului greșit de 1:5 (minutul 7). Vizitatorii au revenit la 11:14 până în minutul 27. Cu toate acestea, vizitatorii s-au prăbușit complet după pauză. La doar șapte minute de la reluare, deficitul s-a dublat (12:24) pentru clubul din Halle, care părea că a retrogradat în cele 30 de minute. În minutul 50, Bietigheim avea deja un avans de 20 de goluri (35:15). Echipa gazdă a profitat de numeroasele recuperări ale adversarilor pentru a înscrie goluri ușoare la pauză.