Halle, amenințată cu retrogradarea după 0:2 cu Saarbrücken

Logo-ul HFC poate fi văzut pe tricou și pe banderola căpitanului..aussiedlerbote.de

Halle FC a suferit un nou eșec în lupta pentru menținerea în campionat. Elevii antrenorului Sreto Ristic au pierdut sâmbătă, cu 0:2 (0:2), confruntarea dintre vecinii de clasament cu 1. FC Saarbrücken. Kai Brünker (minutul 19) și Bone Uaferro (minutul 41) au marcat golurile oaspeților, în fața a 6.289 de spectatori pe Leuna-Chemie-Stadion. Enrique Lofolomo (79), de la Halle, a primit cartonașul roșu pentru joc dur. După cea de-a noua înfrângere a sezonului, clubul din Halle este acum în pericol de a coborî pe un loc retrogradabil dacă VfB Lübeck va obține duminică un rezultat de egalitate cu Arminia Bielefeld.

Meciul a fost umbrit de un incident în blocul fanilor lui Halle. Un spectator a fost nevoit să primească îngrijiri medicale intensive din partea unui medic de urgență. Prin urmare, spectatorii și-au anulat sprijinul între minutele 20 și 45.

Gazdele nu au reușit să aibă niciun impact în atac înainte de pauză. Fostul portar al lui Halle, Tim Schreiber, nu a avut niciun șut pe poartă. Încercările lui Erich Berko (15) și Dominic Baumann (16) au fost blocate. Lovitura de cap a lui Sebastian Zielenecki (38') s-a dus peste poartă. Saarbrücken a fost mult mai periculoasă în suprafața de pedeapsă adversă. Șutul lui Kasim Rabihic (10') a fost parat de Moritz Schulze. Acesta a fost neputincios să oprească cele două lovituri de cap ale lui Brünker (19') și Uaferro (41').

Gazdele au fost neconvingătoare și după pauză. Doar lovitura de cap a lui Tunay Deniz (61'), respinsă de pe linia porții de căpitanul lui Saarbrücken, Manuel Zeitz, a fost singurul gol în aer. Vizitatorii s-au limitat la a-și apăra avantajul. Saarbrücken a făcut acest lucru aproape fără efort, mai ales că HFC a rămas în inferioritate numerică în ultimele faze.