Greuther Fürth în flux: "Atunci ai încredere în tine însuți"

SpVgg Greuther Fürth câștigă și câștigă și câștigă. Și chiar și fără să primească gol. Este doar un instantaneu? Sau este mult mai mult?

Jucătorii lui Fürth sărbătoresc după ce au marcat penalty-ul de 0:1. Foto.aussiedlerbote.de

Bundesliga 2 - Greuther Fürth în flux: "Atunci ai încredere în tine însuți"

Căpitanul Branimir Hrgota și învingătorii săi permanenți de la Fürth se pot simți temporar invincibili. Echipa antrenorului Alexander Zorniger și-a continuat seria de victorii în cea de-a doua Bundesliga cu o victorie cu 1:0 (1:0) pe terenul lui Eintracht, în ninsoarea de la Braunschweig. SpVgg Greuther Fürth a sărbătorit al cincilea triplu succesiv - fără să primească gol.

"Când ai victorii în spate, ai încredere. Ceea ce ne întărește este și faptul că păstrăm o foaie albă", a declarat Hrgota după a doua victorie în deplasare a sezonului. "Este clar că vom primi din nou un gol la un moment dat. Dar în acest moment pur și simplu apărăm totul în deplasare, Jonas (Urbig) ține mingile, apărătorii încalecă totul în deplasare, iar jucătorii de atac încearcă și ei să facă tot ce pot în apărare. Așa poți câștiga un meci cu 1:0".

O lovitură de pedeapsă provoacă controverse

Zorniger a văzut un meci cu două reprize opuse ale lui Fürth. "Am fost extrem de dominanți în prima repriză, cu multe pase bune", a spus antrenorul franțuzoaicelor. Julian Green a marcat unicul gol al meciului în primele 45 de minute cu un penalty în minutul 31.

"Pentru mine, este o decizie vădit greșită. Când se verifică situația, nu există alternativă. Am fost supărați pe linia de tușă", a declarat antrenorul echipei Braunschweig, Daniel Scherning, despre situația de penalty în care fundașul Ermin Bicakcic l-a prins pe picior pe atacantul lui Fürth, Armindo Sieb. Arbitrul Daniel Schlager a arătat de două ori cartonașul galben gazdelor care au protestat.

Greuther Fürth este pe drumul spre promovare

Eintracht a preluat controlul după schimbare. "Braunschweig a fost clar echipa mai bună în a doua repriză", a recunoscut Zorniger. Echipa din Saxonia Inferioară a presat mult, dar nu a pus serios în pericol poarta portarului oaspeților, Urbig. Cel mai periculos a fost un șut al lui Maurice Multhaup în prelungiri (90.+5).

"Nu te poți aștepta ca noi să controlăm complet jocul aici pe parcursul a 90 de minute", a declarat Hrgota. "Se mai întâmplă, sunt meciuri de acest gen. Trebuie să aperi totul la distanță". Iar Fürth a făcut acest lucru cu succes. Ei sunt acum la doar două puncte în spatele unui loc de promovare directă.

Echipa SpVgg Greuther Fürth Tabel al 2-lea Bundesliga Homepage SpVgg Greuther Fürth Echipa SpVgg Greuther Fürth Program Greuther Fürth Informații despre meciuri Greuther Fürth