Grammozis are un start de vis la Kaiserslautern: "Super performanță"

Kaiserslautern sărbătorește cu o dublă reușită: echipa din Palatinat a ajuns în sferturile de finală ale Cupei pentru prima dată în ultimii zece ani. Victoria cu Nürnberg este debutul perfect pentru noul antrenor.

Julian Krahl (dr) de la Kaiserslautern în acțiune împotriva lui Ahmet Gürleyen (l) de la Nürnberg....aussiedlerbote.de
Julian Krahl (dr) de la Kaiserslautern în acțiune împotriva lui Ahmet Gürleyen (l) de la Nürnberg și Richmond Tachie de la Kaiserslautern. Foto:.aussiedlerbote.de

Fotbal - Grammozis are un start de vis la Kaiserslautern: "Super performanță"

Dimitrios Grammozis a fost chiar în mijlocul primei petreceri de la Betzenberg: Clubul de fotbal din a doua divizie 1. FC Kaiserslautern s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei DFB, oferindu-i noului său antrenor un debut ideal. "M-am bucurat foarte, foarte mult, pentru că a fost un meci bun din partea noastră", a declarat Grammozis

Într-o confruntare de atmosferă între cluburi de tradiție, echipa din Palatinat a învins marți seara cu 2:0 (0:0) rivala din campionat, 1. FC Nürnberg. Richmond Tachie (minutul 75) și Ragnar Ache (minutul 78) au marcat în fața a 48.349 de spectatori de pe stadionul Fritz Walter pentru Kaiserslautern, care a ajuns în sferturile de finală ale Cupei pentru prima dată după zece ani.

"În primul rând, le-am transmis felicitări jucătorilor mei. Golurile au fost foarte, foarte bine jucate. Este un început bun, dar trebuie să continuăm", a adăugat Grammozis. În calitate de succesor al lui Dirk Schuster, demis săptămâna precedentă, el a obținut imediat victoria mult așteptată în Palatinat.

În prima repriză, fanii au asistat la un joc la un nivel scăzut, ambele echipe concentrându-se în principal pe o apărare sigură. Kaiserslautern a fost echipa mai activă, dar a încercat adesea să înscrie din linia a doua. Christian Mathenia, de la Nürnberg, a apărat o astfel de lovitură a lui Marlon Ritter, după 21 de minute. Vizitatorii au fost și mai puțin periculoși în fața porții.

Acest lucru s-a schimbat după reluare. O lovitură de cap a lui Daichi Hayashi, după un corner executat de Taylan Duman, a fost respinsă de pe linie de portarul lui Kaiserslautern, Julian Krahl (51'). Jocul s-a aplatizat din nou după aceea, însă, fără aproape nicio ocazie mare de gol de ambele părți.

Formația din Palatinat a decis apoi meciul cu o dublă reușită în succesiune rapidă. Mai întâi, Tachie a marcat după o pasă de la Jean Zimmer. Apoi, Tachie l-a servit pe Joker Ache, care a marcat al doilea gol și a fost nevoit să părăsească terenul accidentat cu puțin timp înainte de final.

Directorul general Thomas Hengen a declarat după meci la ARD: "Ușurarea este uriașă. Sunt încântat pentru echipă. A fost o luptă extraordinară. A fost o mare performanță colectivă". Sferturile de finală se vor disputa pe 30/31 ianuarie și 6/7 februarie. Finala va avea loc la Berlin, pe 25 mai. Numeroase cluburi din Bundesliga, cum ar fi campioana FC Bayern și câștigătoarea Cupei, RB Leipzig, au fost deja eliminate.

Grupa 1. FC Kaiserslautern Grupa 1. FC Nürnberg Date despre Cupa DFB Istoric Cupa 1. FC Kaiserslautern