Fürth cu următoarea victorie acasă: Sieb și Hrgota marchează

SpVgg Greuther Fürth rămâne o forță pe teren propriu. De asemenea, franțuzoaicele se impun și în fața nou-promovatei Wiesbaden. Tabelul arată bine pentru Fürth.

Branimir Hrgota (al doilea din stânga) de la Fürth sărbătorește cu colegii săi golul care a dus....aussiedlerbote.de
Branimir Hrgota (al doilea din stânga) de la Fürth sărbătorește cu colegii săi golul care a dus scorul la 2-0..aussiedlerbote.de

SpVgg Greuther Fürth continuă să avanseze în cea de-a doua ligă germană grație forței de pe teren propriu. Clubul din Franconia s-a impus duminică, pe teren propriu, cu 2:0 (1:0) în fața nou-promovatei SV Wehen Wiesbaden. Echipa antrenorului Alexander Zorniger a urcat pe locul cinci în clasament cu a șasea victorie pe teren propriu în opt meciuri. Distanța față de locurile retrogradabile de promovare și Holstein Kiel este de două puncte. Armindo Sieb (minutul 20) și Branimir Hrgota (minutul 84) au marcat golurile pentru Fürth, care a sărbătorit a patra victorie consecutivă.

Duelul dintre cei doi antrenori, Zorniger și Markus Kauczinski, a fost foarte interesant pentru o lungă perioadă de timp. Fürth a început mai bine după ce Wiesbaden a pierdut posesia la mijlocul terenului. Robert Wagner l-a așezat perfect pe Sieb. Jucătorul în vârstă de 20 de ani a finalizat apoi cu un șut la colțul lung, în partea dreaptă a suprafeței de pedeapsă, rece ca gheața. Ulterior, oaspeții au adulmecat în repetate rânduri golul egalizator, dar nu au reușit să profite de ocaziile avute.

Meciul a rămas foarte disputat și după pauză. După ce Robin Heußer a avut o mare șansă de a egala la scurt timp după reluare, Fürth a avut din nou jocul sub control, dar a ratat mult timp acel liniștitor 2:0, până când căpitanul Hrgota și-a demonstrat din nou calitatea deosebită cu un gol.