Füchse Berlin învinge fără probleme pe Izvidac cu B-Elf

Echipa de handbal Füchse Berlin a câștigat și ultimul meci din grupa din Liga Europeană. Marți seară, clubul din Bundesliga s-a impus cu 34:23 (16:15) în fața a 3.922 de spectatori în Max-Schmeling-Halle în fața echipei bosniace HC Izvidac, care nu a câștigat. Victoria în grupă și promovarea...

Tim Freihöfer, de la Berlin, sărbătorește după o victorie. Vulpile au avut un start reușit în Liga....aussiedlerbote.de
Tim Freihöfer, de la Berlin, sărbătorește după o victorie. Vulpile au avut un start reușit în Liga Europa. Foto:.aussiedlerbote.de

Handbal - Füchse Berlin învinge fără probleme pe Izvidac cu B-Elf

Echipa de handbal Füchse Berlin a câștigat și ultimul meci din grupa din Liga Europeană. Marți seară, clubul din Bundesliga s-a impus cu 34:23 (16:15) în fața a 3.922 de spectatori în Max-Schmeling-Halle în fața echipei bosniace HC Izvidac, care nu a câștigat. Victoria în grupă și promovarea erau deja clare. Cel mai bun marcator al Berlinului a fost Tim Freihöfer, cu șase goluri.

Din cauza nesemnificativității meciului, antrenorul Jaron Siewert a fost lipsit de cvintetul format din Mathias Gidsel, Lasse Andersson, Mijajlo Marsenic, Dejan Milodsavljev și Hans Lindberg, care au fost supuși la mari eforturi în ultima vreme. Portarul Viktor Kireev și-a sărbătorit revenirea după accidentare. Cea mai mare parte a echipei a fost formată din jucători de la partenerul de cooperare 1. VfL Potsdam și de la echipa a doua.

Cu toate acestea, echipa B a Berlinului a avut un start furibund și a luat rapid un avantaj de 5:1. Cu toate acestea, echipa tânără și neexperimentată a trebuit apoi să învețe pe calea cea mai grea. Vulpile au cedat cu 0:5, iar la pauză meciul a ajuns la egalitate.

Totuși, situația s-a schimbat după pauză. Vulpile au devenit serioase și s-au distanțat cu un parțial de 9:0. Vizitatorilor le-a luat mai bine de nouă minute pentru a înscrie chiar și primul lor gol în repriza a doua. Gazdele au dus apoi victoria acasă fără probleme. Etapa principală a grupelor începe în noul an.