Antrenorul lui Kiel, Filip Jicha (M), sărbătorește după un gol..aussiedlerbote.de

Füchse Berlin a suferit prima înfrângere a sezonului la Kiel

Füchse Berlin a încasat prima înfrângere din acest sezon în Liga Germană de handbal. În cel de-al doisprezecelea meci, berlinezii au pierdut clar, duminică, cu 26:30 (10:14), pe terenul campioanei en-titre THW Kiel. Acest lucru înseamnă că SC Magdeburg îi mai poate depăși pe Vulpi cu o victorie pe teren propriu împotriva lui Eisenach, în această seară. Cei mai buni marcatori ai Berlinului au fost Mathias Gidsel, cu nouă goluri, și Mijajlo Marsenic și Lasse Andersson, cu câte cinci goluri fiecare.

Centrul oaspeților, Max Darj, a revenit după ce s-a recuperat după o ruptură de ligamente la picior. Un joc rapid și intens s-a desfășurat încă de la început. Portarul Dejan Milosavljev a avut parte de câteva intervenții salvatoare, dar le-a fost foarte greu în atac în fața apărării foarte agresive și ofensive a celor de la Kiel. Abia după cinci minute de joc au avut primul lor șut pe poartă.

Dar apărarea a rezistat. Drept urmare, berlinezii au preluat conducerea pentru prima dată după unsprezece minute (6:5). Cu toate acestea, vizitatorii au făcut din ce în ce mai multe greșeli tehnice cu puțin timp înainte de pauză. Kiel a profitat de acest lucru cu un parțial de 6:1 și a reușit să se distanțeze pentru prima dată înainte de pauză.

Kiel și-a menținut inițial avantajul după pauză. Totuși, și ei au făcut brusc greșeli și Vulpile au revenit la un singur gol (21:22). Cu toate acestea, echipa gazdă nu a reușit să egaleze în mai multe rânduri. Veteranul Hans Lindberg, de exemplu, a ratat două penalități de la șapte metri. Și asta și-a luat revanșa. Kiel a reușit să se distanțeze din nou la cinci goluri (27:22) cu puțin mai puțin de șase minute înainte de final. Și acesta a fost factorul decisiv.