Füchse Berlin a câștigat la limită pe terenul lui Dinamo București

Füchse a lăsat în urmă prima înfrângere din acest sezon la Kiel. În Liga Europeană, echipa de handbal din Berlin s-a impus la București.

Mathias Gidsel (l) de la Berlin aruncă mingea spre poartă..aussiedlerbote.de

La doar două zile după prima înfrângere în Liga Germană de handbal, la THW Kiel, Füchse Berlin a arătat o reacție puternică în Liga Europeană. Marți seara, campioana în exercițiu s-a impus cu 33:32 (16:17) pe terenul campioanei României și pretendentei la titlu, Dinamo București. În urma acestui rezultat, Vulpile rămân liderul Grupei G. Cei mai buni marcatori ai Berlinului au fost Mathias Gidsel, cu nouă goluri, și Lasse Andersson, cu șapte.

Vizitatorii au început bine partida. Apărarea a fost fermă, iar portarul Dejan Milosavljev a strălucit imediat cu parade senzaționale. Sârbul a făcut 14 parade în prima repriză. El a făcut chiar și un total de 23, permițându-le vulpilor să se distanțeze rapid la 7:3. De asemenea, au fost rapizi și determinați în atac.

Cu toate acestea, începând cu mijlocul primei reprize, vizitatorii au făcut un număr tot mai mare de aruncări ratate și, mai ales, de greșeli tehnice - au fost prea multe. Vulpii au avut tot mai multe dificultăți în a face față apărării foarte fizice a românilor. Ba chiar au irosit avantajul cu 0:5 înainte de pauză.

Berlinul a avut probleme defensive și după pauză. Prea multe recuperări au ajuns la echipa gazdă. Marko Kopljar a primit și el cartonașul roșu în minutul 42, după trei penalty-uri. Vulpile și-au revenit însă în apărare și au revenit în avantaj în minutul 43 (27:25). Ei au dus avantajul strâns până la linia de sosire.