O minge de fotbal zace pe iarbă..aussiedlerbote.de

Fotbalistele de la RB Leipzig oferă victoria la Leverkusen

Echipa feminină de fotbal RB Leipzig a cedat în prelungiri prima victorie după patru înfrângeri consecutive în Bundesliga. Echipa promovată nu a reușit decât o remiză, duminică, pe terenul lui Bayer Leverkusen, scor 1:1 (0:0). Vanessa Fudalla a deschis scorul în minutul 78, înainte ca Verena Wiederen să egaleze cu o lovitură de bicicletă în al treilea minut de joc din timpul de odihnă. .

După înfrângerea cu 5-0 pe teren propriu în fața lui Werder Bremen, antrenorul RB, Saban Uzun, și-a sfătuit jucătorii să "nu se uite la tabel. Să joci împotriva primelor trei clasate din sezonul precedent în primele cinci meciuri și să suferi înfrângeri face în mod natural ceva la o echipă care știe doar să câștige din sezonul precedent", a spus el.

Echipa din Saxonia, care a terminat pe locul șase în clasament, a început bine meciul și a avut cea mai bună ocazie de a prelua conducerea în minutul 30. Marlene Müller a scăpat liber și, în loc să finalizeze ea însăși mingea, i-a pasat-o Lydiei Andrade. Șutul acesteia din apropiere a fost blocat chiar înainte de linie, iar șutul de urmărire al Korinei Janez a aterizat în exteriorul porții. Fudalla s-a descurcat mai bine după schimbare: și-a luat inima în dinți de la 30 de metri și a marcat pentru a prelua conducerea (78'). Vizitatorii au fost nevoiți apoi să cedeze un gol de egalitate în prelungiri.