Flensburg se lasă învinsă în Liga Europa în Elveția

SG Flensburg-Handewitt a pierdut cu 24:25 pe terenul lui Kadetten Schaffhausen și se va confrunta acum cu echipa elvețiană într-un duel la distanță pentru victorie în Grupa E a turului preliminar.

Johannes Golla (l) de la Flensburg încearcă să câștige o minge..aussiedlerbote.de

Echipa de handbal SG Flensburg-Handewitt a suferit prima înfrângere în turul preliminar al Ligii Europa. Echipa din Bundesliga a pierdut marți cu 24:25 (16:15) pe terenul campioanei Elveției, Kadetten Schaffhausen. Cei mai buni marcatori ai lui Flensburg au fost Johannes Golla și Johan Hansen, cu câte cinci goluri fiecare.

Ultimul meci din ultima zi, pe 5 decembrie, va decide acum cine câștigă Grupa E. SG va găzdui HC Lovcen-Cetinje din Muntenegru. Kadetten, care se află la egalitate de puncte cu 8:2, va juca la Elverum HB din Norvegia. Diferența de goluri, mai bună cu 31 de goluri, este clar în favoarea lui Flensburg. Ambele echipe s-au calificat în turul principal, care se va juca în noul an, după Campionatul European din Germania.

După ce au preluat rapid conducerea cu 2:0 în minutul 3 al meciului, nord-germanii au început să aibă probleme cu jocul de atac. Aceștia au eșuat în repetate rânduri în fața portarului croat Kristian Pilipovic în careul lui Kadetten. Gazdele au fost în avantaj pe perioade lungi din prima repriză.

Golul lui Mads Mensah Larsen, care a dus scorul la 12:11 (23'), a readus Flensburg la conducere. Avantajul a fost apoi de trei goluri pentru prima dată la 22:19 (45'). Totuși, formația elvețiană nu s-a lăsat mai prejos și s-a recompensat la ultima fază. Islandezul Odinn Thor Rikhardsson a marcat dintr-o lovitură de pedeapsă de la șapte metri cu jumătate de minut înainte de fluierul final, stabilind scorul final.