Flensburg este liderul grupei sale în Liga Europeană

SG Flensburg-Handewitt era deja sigură de accederea în turul principal al Ligii Europa. Primul loc este încă în joc împotriva lui Lovcen - iar echipa de handbal din Bundesliga l-a obținut în mod impresionant.

Antrenorul Nicolej Krickau (M) își antrenează echipa. Flensburg a sărbătorit o nouă victorie în....aussiedlerbote.de
Antrenorul Nicolej Krickau (M) își antrenează echipa. Flensburg a sărbătorit o nouă victorie în Liga Europeană. Foto:.aussiedlerbote.de

Handbal - Flensburg este liderul grupei sale în Liga Europeană

Echipa SG Flensburg-Handewitt a ajuns în turul principal al Ligii Europa în calitate de câștigătoare a grupei și și-a atins astfel obiectivul pe care și l-a propus. În cel de-al șaselea și ultimul meci din faza grupelor, echipa germană de handbal a sărbătorit marți seara, în Campushalle, o victorie categorică cu 42:19 (24:8) în fața echipei HC Lovcen-Cetinje din Muntenegru, reușind să-și apere cu succes primul loc în fața celor de la Kadetten Schaffhausen. Nord-germanii, care își asiguraseră deja evoluția înainte de meci, iau cu 2:2 puncte.

Flensburg și-a subliniat poziția de favorită după doar câteva minute. După ce oaspeții au reușit să egaleze cu 1:1 în prima repriză, echipa antrenorului Nicolej Krickau a marcat nouă goluri la rând și a ajuns la 10:1 la un moment dat.

Grație prestației strălucitoare a lui August Baskar Pedersen, care a marcat nouă dintre cele 13 goluri ale sale în prima repriză, echipa din Schleswig-Holstein s-a distanțat la 24:8 la pauză. Meciul era deja decis. În repriza a doua, echipa gazdă nu a fost la fel de eficientă la finalizare, dar a sărbătorit totuși o victorie clară.