Femeile de la Wolfsburg sunt pe primul loc în clasament după victoria cu 2:0 cu Duisburg

Grație unei victorii incontestabile pe teren propriu, VfL a recâștigat primul loc în Bundesliga, cel puțin pentru o seară. Cu toate acestea, Bayern Munchen îi poate depăși din nou duminică.

Marina Hegering de la Wolfsburg în acțiune..aussiedlerbote.de

Femeile de la VfL Wolfsburg au preluat din nou conducerea în Bundesliga. Lupii au obținut sâmbătă o victorie cu 2-0 (2-0) pe teren propriu împotriva ultimei clasate, MSV Duisburg. Golurile pentru VfL au fost marcate de Fenna Kalma (minutul 7) și Ewa Pajor (minutul 40), în fața a 2677 de spectatori. Bayern Munchen poate trece din nou peste Wolfsburg duminică, cu o victorie pe terenul lui Werder Bremen.

Antrenorul lui VfL, Tommy Stroot, a fost lipsit, printre altele, de Sveindis Jonsdottir și Lena Oberdorf, accidentate. De asemenea, accidentații Felicitas Rauch, Dominique Janssen și Alexandra Popp au fost doar pe bancă. Doar olandeza Janssen a intrat pe teren în timpul meciului.

Wolfsburg a făcut lucrurile clare în prima repriză în fața unei echipe foarte defensive a lui Duisburg. După pauză, gazdele au dominat clar jocul. Cu toate acestea, nu au reușit să mai înscrie niciun gol.