FCK nu reușește să se impună în ciuda schimbării antrenorului: 1-4 la Magdeburg

Chiar și după plecarea antrenorului Dirk Schuster, 1. FC Kaiserslautern are în continuare o problemă de rezultate în cea de-a doua Bundesliga. Înfrângerea de la Magdeburg a fost grea.

Antrenorul secund al lui Kaiserslautern, Niklas Martin, reacționează pe linia de tușă. Foto:.aussiedlerbote.de

Fotbal - FCK nu reușește să se impună în ciuda schimbării antrenorului: 1-4 la Magdeburg

În ciuda despărțirii de antrenorul Dirk Schuster în urmă cu două zile, 1. FC Kaiserslautern nu și-a încheiat seria negativă din Bundesliga 2. Sâmbătă seara, echipa antrenată de Niklas Martin și Oliver Schäfer a pierdut cu 1-4 (1-1) pe terenul celor de la 1. FC Magdeburg. Luc Castaignos a adus gazdele în avantaj după 17 minute, în fața a 25.214 spectatori, iar Terrence Boyd a egalat opt minute mai târziu. Herbert Bockhorn (51) a readus gazdele în avantaj cu capul. Înlocuitorul Connor Krempicki (75') și Cristiano Piccini (86' / penalty) au clarificat totul pentru Magdeburg, care a trecut de FCK pe locul zece în clasament.

Ambele echipe au făcut un joc de mare clasă, deși în prima repriză nu au existat prea multe acțiuni de poartă. Ambele goluri au venit practic de nicăieri. Când Magdeburg a preluat conducerea, pasa lui Silas Gnaka în zonă a subminat întreaga apărare a oaspeților, iar Castaignos a avut un meci ușor. Boyd a marcat la celălalt capăt al terenului, cu un șut din poziție verticală.

Magdeburg a ieșit de la pauză cu mai multă vigoare și pasiune. Avantajul rapid a fost logic. Kaiserslautern s-a chinuit să își găsească din nou linia de fund. Formația din Saxonia-Anhalt, care a continuat să joace agresiv în atac, a profitat de acest lucru și a marcat al optulea gol al Jokerului din acest sezon cu un sfert de oră înainte de final pentru a-și asigura prima victorie pe teren propriu după patru meciuri fără succes. Piccini a făcut un pas înainte cu penalty-ul său.

Înaintea meciului, directorul sportiv al lui Lautern, Thomas Hengen, nu a dorit nici să confirme, nici să infirme o informație apărută în "Bild", potrivit căreia fostul profesionist Dimitrios Grammozis ar urma să fie prezentat duminică ca nou antrenor. "Nu comentăm nume sau zvonuri", a spus Hengen. Cu toate acestea, potrivit informațiilor de la "Sport1", Grammozis va fi noul antrenor.