Fără revolte, dar cu înfrângere: Eintracht ratează victoria

Frankfurt ratează o mare ocazie în meciul de referință al Ligii Conferințelor. Victoria în grupă s-a dus. Măcar de data aceasta rămâne liniște în tribune.

Ultrașii de la Frankfurt au dat drumul la focuri de artificii înainte de meci. Foto:.aussiedlerbote.de

Confrence League - Fără revolte, dar cu înfrângere: Eintracht ratează victoria

Specialiștii europeni de la Eintracht Frankfurt au ratat o mare ocazie și au irosit prematur șansa de a câștiga grupa în Liga Conferințelor. Hessiții au pierdut joi cu 2:1 (0:0) în fața lui PAOK Salonic și nu mai pot trece peste greci în ultima zi de campionat. Tomasz Kedziora (minutul 55) și Andrija Zivokovic (minutul 73) au marcat pentru oaspeți, în fața a 58.000 de spectatori. Egalarea lui Omar Marmoush (58') nu a fost suficientă pentru Frankfurt. Înlocuitorul Kristijan Jakic a primit un cartonaș galben în timpul de odihnă (90.+4).

Cel puțin în tribune a rămas calm de această dată. La cinci zile după gravele revolte dintre fani și poliție, suporterii s-au abținut și ei de la provocări țintite. Înainte de startul meciului, ei și-au aburit pentru scurt timp propriul colț, au aprins câteva focuri de bengaleză și au fluturat numeroase steaguri în culorile clubului. Nu au fost văzute bannere provocatoare. În schimb, un banner cu inscripția "Freie Kurve Frankfurt" (Curba Liberă Frankfurt) a fost afișat în mod vizibil între tribuna inferioară și cea superioară.

Prin urmare, ultimul meci al lui Frankfurt din Aberdeen din 14 decembrie este mai mult sau mai puțin lipsit de valoare. Ambele echipe își vor petrece iarna în Europa. În calitate de câștigătoare a grupei, Salonic va avansa direct în 16-imile de finală, în timp ce Eintracht va trebui să joace o rundă suplimentară.

Pe teren au existat numeroase dispute în gura porții - inițial cu avantaje pentru energica Eintracht. Puternicul Fares Chaibi a avut primul șut pe poartă în minutul 10, dar nu a reușit să-l învingă pe Salonicienii lui Dominik Kotarski. Atacantul Marmoush (32) a disperat și el la reacția strălucită a portarului croat.

PAOK a fost deosebit de periculoasă din lovituri de departajare. După o pasă pentru Konstantinos Koulierakis (23'), bara transversală l-a salvat pe Kevin Trapp, deja învins. La scurt timp, internaționalul a salvat o ocazie de mare clasă a mijlocașului salonicienilor, Thomas Murg (29').

În urma acestei ocazii, fanii lui Eintracht au tăcut. De data aceasta, însă, tăcerea a avut un alt motiv decât în timpul revoltelor împotriva lui Stuttgart. Un medic de urgență a fost chemat de urgență în mijlocul blocului de fani din Frankfurt. Situația a fost acoperită cu un steag timp de câteva minute înainte ca persoana să fie scoasă din stadion pe o targă de mai mulți paramedici. Eintracht a anunțat la pauză că persoana era receptivă.

Golurile au urmat după schimbare. Avantajul oaspeților a fost rezultatul unei situații de palmă după un corner: în suprafața de pedeapsă a lui Eintracht, niciun jucător al lui Frankfurt nu a degajat mingea direct în fața lui Trapp, până când Kedziora a tras liber. Golul primit a acționat ca un semnal de alarmă pentru Eintracht. Egalarea lui Marmoush a urmat doar trei minute mai târziu, după o combinație frumoasă prin Mario Götze și Chaibi. La scurt timp după aceea, Hugo Larsson a făcut 2:1, dar a fost fluierat pentru offside. Acesta și-a luat revanșa. Când Trapp a greșit, Zivkovic a fost la îndemână să finalizeze pentru Salonic. În minutul 85, Marmoush a ratat o ocazie mare de a egala din nou.

Conferința Clasamentul Ligii Date despre meciuri Listele de jucători pentru meci Anunțul lui Eintracht după revolte