Eurocup: Hamburg Towers a pierdut și la Veneția

Veolia Towers Hamburg a avut parte de un meci special la finalul primului tur al Eurocup. Echipa de baschet din Bundesliga a jucat la Veneția, dar s-a întors acasă de acolo cu o nouă înfrângere.

Turnurile Veolia Hamburg au fost comandate la Veneția..aussiedlerbote.de

Veolia Towers Hamburg nu a reușit să își îmbunătățească bilanțul în Eurocup la finalul primei jumătăți a sezonului. Baschetbalistele germane au pierdut cu 77:94 (37:53), marți seară, la Umana Reyer, la Veneția, a opta înfrângere în al nouălea meci. În consecință, clubul hanseatic nu a reușit nici el să recupereze terenul pentru locurile de play-off. Cel mai bun marcator din echipa antrenorului principal Benka Barloschky a fost Aljami Durham, cu 17 puncte.

Hamburg avea deja un avantaj de 13:8 în primul sfert, dar a lăsat din nou să se piardă avantajul. Întâlnirea a rămas practic echilibrată până la jumătatea reprizei a doua, dar după ce scorul a fost 33:36 cu aproximativ cinci minute înainte de pauză, turnenii au întâmpinat probleme atât în defensivă, cât și în ofensivă, în ciuda revenirii lui Aleksander Dziewa, și s-au distanțat la 20 de puncte.

De asemenea, echipa gazdă a fost cea care a dominat pe porțiuni mari după pauză. Hamburg nu a reușit să reducă din nou semnificativ diferența și să reprezinte astfel o amenințare pentru Veneția.