Marcel Bär de la Aue joacă mingea..aussiedlerbote.de

Erzgebirge Aue se zbate în sferturile de finală ale Cupei Saxoniei

FC Erzgebirge Aue s-a strecurat în sferturile de finală ale Cupei landului Saxonia. Clubul de fotbal din divizia a treia s-a impus cu greu, vineri seara, pe terenul echipei SSV Markranstädt din Sachsenliga, cu scorul de 1:0 (0:0). Marcel Bär a marcat golul victoriei în minutul 73, pe Stadion am Bad din Markranstädt.

Aue a dominat jocul în prima repriză, dar SSV s-a vândut scump. Gazdele au avut ocazii de a prelua conducerea în minutele 11 și 25. De partea cealaltă, favoriții din Erzgebirge au fost lipsiți de eficacitate în atac. Chiar și după reluarea jocului, vizitatorii au fost prea inofensivi pe perioade lungi de timp. Abia în minutul 74, Bär a deschis scorul cu un șut bine plasat în colțul din dreapta. Meciul a rămas foarte disputat în fața lui Markranstädter, care s-a apărat puternic până la final. "Amenințarea noastră de goluri este într-adevăr deficitul nostru. Marcel Bär se pierde mereu, pentru că ridică mingi peste tot. Am pierdut prea multe puncte în trecut din această cauză. Vom avea suficient timp săptămâna viitoare pentru a lucra la asta", a declarat antrenorul lui Aue, Pavel Dotchev.