Marcel Bär, de la Aue, aleargă pe teren..aussiedlerbote.de

Erzgebirge Aue învinge pe zăpadă pe Borussia Dortmund II

FC Erzgebirge Aue a înregistrat o nouă victorie după două meciuri de campionat fără victorie. Clubul de fotbal din divizia a treia s-a impus sâmbătă cu 2:0 (2:0) în fața echipei secunde a Borussiei Dortmund. În fața a 6714 spectatori pe stadionul Erzgebirge, acoperit de zăpadă, Marcel Bär a marcat de două ori (minutele 15 și 45+1). Marco Schikora (66), de la Auer, și Hendry Aron Blank (76), de la Dortmund, au fost eliminați cu cartonașe galbene.

În primul sfert de oră s-a văzut o echipă Auer foarte motivată. Încă din minutul 12, mingea, care a fost roșie din cauza zăpezii, a fentat poarta lui BVB. Înainte de asta, însă, a fost recunoscut un fault ofensiv. Doar trei minute mai târziu, Bär (15) a marcat un gol regulamentar. Apoi, un gol al lui Tim Danhof a fost anulat de arbitrul Wolfgang Haslberger din cauza unui fault ofensiv dubios. Dortund a avut șansa de a egala cu puțin timp înainte de pauză, dar Julian Hettwer a trimis mingea la câțiva centimetri pe lângă poarta goală. Bär (45.+1) a marcat prompt la cealaltă extremitate și a făcut 2:0.

Repriza secundă a fost mult mai calmă. Bär a avut șansa de a înscrie de trei ori un hat-trick, dar a fost respins de portarul lui Dortmund. În minutul 66, Auer a adus din nou emoții. Marco Schikora, care fusese deja avertizat, a fost eliminat după un fault ofensiv. Cu toate acestea, au rămas în inferioritate numerică doar zece minute, înainte ca Blank de la Dortmund să fie și el avertizat. Astfel, scorul a rămas 2:0.