Elversberg trece pe primul loc - "Nice party" cu 4:1

O victorie clară cu 4:1 în fața lui Paderborn: SV Elversberg a ajuns în divizia a 2-a - și ar putea chiar să joace direct pentru un loc în Bundesliga în primul lor sezon.

David Kinsombi (l, SC Paderborn 07) și Paul Stock (SV 07 Elversberg) se luptă pentru minge..aussiedlerbote.de

Horst Steffen părea complet mulțumit. După victoria categorică cu 4:1 în fața lui SC Paderborn, antrenorul principal și-a lăudat profesioniștii de la SV Elversberg, care au promovat în divizia secundă. "La final, sunt foarte, foarte fericit pentru această performanță. Și despre faptul că am reușit să sărbătorim o petrecere frumoasă acasă cu un joc bun. Oamenii care au fost acolo sunt fericiți să se întoarcă și se simt bine că sunt fani ai SVE", a declarat Steffen, după ce echipa sa a sfidat sâmbătă un deficit de 1-0 și a meritat să câștige la o diferență clară.

Cu 24 de puncte, saharienii se află în grupul extins al candidaților la promovare în a doua ligă germană. Cluburi mult mai bine clasate, precum Hertha BSC (18) și FC Schalke 04 (13), nu au momentan nicio șansă pentru noii veniți din provincia fotbalistică. Doar liderul campionatului, FC St. Pauli (30), pare a fi clar în față în acest moment, iar Hamburger SV (27) îi pândește din urmă.

Câștigătorul meciului de la Elversberg a fost atacantul Luca Schnellbacher, care a întors scorul de la începutul meciului cu cele două goluri (min. 41/50), cu puțin timp înainte și imediat după pauză. Lui Schnellbacher i s-au alăturat Paul Stock (57) și Maurice Neubauer (60), în fața a 8.126 de spectatori. Golul de debut al lui Sebastian Klaus (22) nu a ajutat-o pe Paderborn, care a reziliat săptămâna aceasta contractul cu fostul internațional Max Kruse.

"1:1 ne-a făcut mult bine. Activitatea a fost foarte bună încă de la început. În a doua repriză, a început să ne facă plăcere să jucăm. Am finalizat contraatacurile cu mare eficacitate", a analizat Steffen după victoria din fața propriilor spectatori. Antrenorul a adăugat că "rareori și-a văzut echipa jucând atât de consistent și atât de puternic". Elversberg mai are în program, înainte de pauza de iarnă, meciuri la Berlin, cu 1 FC Nürnberg și la Karlsruher SC. Lupta pentru retrogradare ar putea fi încheiată până la Crăciun cu câteva victorii în plus.