Elversberg pierde 1:5 la Hertha BSC

SV Elversberg a pierdut cu 5-1 în fața lui Hertha BSC în primul meci din liga secundă, pe Olympiastadion din Berlin, Thore Jacobsen marcând singurul gol al nou-veniților în campionat.

Jannik Rochelt de la Elversberg (stânga) împotriva lui Deyovaisio Zeefuik de la Hertha (dreapta).....aussiedlerbote.de
Jannik Rochelt de la Elversberg (stânga) împotriva lui Deyovaisio Zeefuik de la Hertha (dreapta). Foto:.aussiedlerbote.de

Bundesliga 2 - Elversberg pierde 1:5 la Hertha BSC

SV Elversberg, promovată în divizia secundă, a pierdut cu 1-5 (1-2) pe terenul lui Hertha BSC. Linus Gechter (minutul 12) și Florian Niederlechner (23) au marcat în prima repriză pentru fosta echipă din Bundesliga, în fața a 33.097 de spectatori pe Olympiastadion din Berlin. Thore Jacobsen (minutul 15), de la Elversberg, a marcat golul egalizator al partidei de duminică, scor 1:1. După pauză, Niederlechner și Jonjoe Kenny au marcat de două ori în decurs de nouă minute (62 și 69), pe o vreme geroasă.

În timp ce pentru berlinezi a fost primul succes după trei remize la rând, formația din Saarland a suferit a cincea înfrângere a sezonului, după două victorii recente. Cu toate acestea, nou-veniții în campionat rămân pe locul șase, în fața berlinezilor (locul 8).

Gazdele au avut noroc că nu au primit mai multe goluri în primele zece minute. Un gol marcat de Paul Wanner a fost anulat din cauza unei mingi de mână (4). La scurt timp după aceea, portarul Tjark Ernst a apărat de două ori la rând (8').

Primele trei goluri ale Berlinului au fost, de asemenea, mai mult întâmplătoare. De două ori, saharienii nu au reușit să degajeze suficient mingea în zona de cinci metri. Gechter și Niederlechner au transformat reluările. Jacobsen a egalat cu un șut de la aproximativ 20 de metri pentru 1-1, pe care portarul Hertha, Tjark Ernst, l-a văzut prea târziu. Niederlechner a avut noroc și la celelalte două goluri ale sale: șutul său nemarcat pentru 3-1 s-a strecurat pe sub brațele portarului SVE, Nicolas Kristof, iar mingea a fost deviată când a marcat pentru 4-1.

Clasament Bundesliga 2 Bundesliga info pentru Hertha BSC vs SV Elversberg Echipa lui Elversberg