"Electric": Femeile de la Eintracht se mândresc - meciul cu Barcelona

În această formă, Eintracht Frankfurt poate spera să ajungă în sferturile de finală ale primei ligi. Patru internaționali germani se recomandă și ei.

Aitana (a doua din stânga) de la Barcelona sărbătorește cu coechipierele după ce a marcat golul de....aussiedlerbote.de
Aitana (a doua din stânga) de la Barcelona sărbătorește cu coechipierele după ce a marcat golul de 1-3..aussiedlerbote.de

Fotbalistele de la Eintracht au intrat pline de mândrie în noaptea de la Frankfurt după performanța din Liga Campionilor împotriva FC Barcelona. "Prima repriză a fost o repriză de paradă pe care o poți arăta din nou și din nou, ca la manual", a declarat antrenorul Niko Arnautis, lăudându-și jucătoarele după înfrângerea cu 3-1 (1-0) în debutul pe teren propriu în faza grupelor în fața campioanei în exercițiu, considerată în prezent cea mai bună echipă de club din lume în competiția feminină. "Cred că am făcut un meci extraordinar astăzi cu resursele pe care le-am avut".

Arnautis a văzut "următorul pas în dezvoltarea lui Eintracht Frankfurt" în fața celor 16.100 de spectatori de pe Deutsche Bank Park, miercuri seara. Clubul din Bundesliga a condus la pauză grație unui gol al Laurei Freigang (minutul 42), înainte ca Salma Paralluelo (48/62) și Mariona Caldentey (59) să întoarcă meciul în favoarea campioanei en-titre a Spaniei.

Freigang a avut sentimente amestecate după fluierul final, dar a declarat zâmbind: "Primele 45 de minute au fost magice. A fost un meci extraordinar astăzi. Golul - a fost pur și simplu electric. Nu am mai trăit așa ceva aici".

În clasamentul Grupei A, Frankfurt, care s-a impus cu 2:1 pe terenul lui FC Rosengard, în Suedia, în meciul de debut, ocupă locul al doilea, cu trei puncte, la egalitate de puncte cu Benfica Lisabona, după Barcelona (6). Următorul meci în prima ligă va avea loc în Portugalia, pe 13 decembrie. "Obiectivul nostru este cu siguranță să ne gândim dincolo de grupă", a declarat apărătoarea Sophia Kleinherne după confruntarea cu campioane mondiale precum câștigătoarea Balonului de Aur, Aitana Bonmatí.

Kleinherne, care nu mai avea o reputație bună cu fosta antrenoare a naționalei Martina Voss-Tecklenburg, a fost la fel de convingătoare ca și colega ei de echipă Sara Doorsoun. Celelalte două internaționale germane, Freigang și Nicole Anyomi, s-au recomandat și ele pentru următoarele meciuri internaționale ale echipei DFB, în Danemarca (1 decembrie) și Țara Galilor (5 decembrie). "Cred că astăzi și-au făcut reclamă în nume propriu", a spus Arnautis.