Eisenach pierde la limită în fața lui TBV Lemgo Lippe

Nici ThSV Eisenach nu a reușit să adune vreun punct în cel de-al optulea meci în deplasare al sezonului. Clubul de handbal din prima divizie a pierdut cu 24:26 (11:14) în fața celor de la TBV Lemgo Lippe, în Arena Phoenix Contact. Numele Samuel Zehnder pentru gazde (nouă goluri/șase penalități...

ThSV Eisenach pierde la limită cu TBV Lemgo Lippe. Foto:.aussiedlerbote.de

Handbal - Eisenach pierde la limită în fața lui TBV Lemgo Lippe

Nici ThSV Eisenach nu a reușit să adune vreun punct în cel de-al optulea meci în deplasare al sezonului. Clubul de handbal din prima divizie a pierdut cu 24:26 (11:14) în fața celor de la TBV Lemgo Lippe, în Arena Phoenix Contact. Numele Samuel Zehnder pentru gazde (nouă goluri/șase penalități de șapte metri) și Manuel Zehnder pentru Eisenach (șapte goluri/două penalități de șapte metri) au fost cei mai buni marcatori ai partidei.

Primul gol al partidei a fost marcat abia după patru minute. Acesta a fost urmat de alte două goluri pentru TBV Lemgo Lippe, ceea ce înseamnă că vizitatorii de la Eisenach au rămas fără gol după mai puțin de șapte minute. După o primă repriză dificilă, vizitatorii din Wartburg City au intrat mai bine în joc și au reușit să reducă pe alocuri diferența la un gol. Diferențele s-au mărit din nou din cauza unei apărări oarecum instabile a celor de la Eisenach, iar oaspeții au intrat la pauză cu un avantaj de 14:11.

Vizitatorii de la Eisenach au ieșit în forță de la pauză și au reușit să egaleze la 16:16 în minutul 37. Niciuna dintre cele două echipe nu a reușit să se distanțeze după aceea, astfel că diferența a rămas de cel mult un gol până cu puțin timp înainte de final. Gazdele de la Lemgo au ieșit în cele din urmă învingătoare în urma unei ultime faze foarte disputate. Emil Buhl Laerke a marcat cu 13 secunde înainte de final, iar scorul final a fost de 26:24.

Pagina de start ThSV Eisenach ThSV Eisenach pe Facebook ThSV Eisenach pe platforma X