Eisbären Berlin pierde cu 6:9 în fața celor de la Grizzlys Wolfsburg

Portarul Jake Hildebrand după o pauză de băutură..aussiedlerbote.de

Eisbären Berlin a pierdut al doilea meci consecutiv pe teren propriu în Liga germană de hochei pe gheață (DEL). Sâmbătă seara, liderul campionatului a pierdut cu 6:9 (1:4, 0:2, 5:3) în fața celor de la Grizzlys Wolfsburg. Maximilian Heim a marcat două goluri, Marcel Noebels, Tobias Eder, Patrice Cormier și Zach Boychuk au înscris și ei pentru berlinezi, care și-au permis prea multe greșeli defensive și pierderi de puc în primele două reprize.

În fața a 14.200 de spectatori în arena cu casa închisă de la Ostbahnhof, echipa gazdă a început prost. După trei minute, vizitatorii conduceau cu 2:0 datorită unui gol sub așteptări al lui Matt White și al unui gol al lui Justin Feser. Darren Archibald și Chris Wilkie au mărit avantajul înainte ca Noebels să reducă din diferență pentru gazde în powerplay.

După prima pauză, Nikita Quapp l-a înlocuit pe nefericitul Jake Hildebrand în poarta celor de la Polar Bears. Cu toate acestea, portarul în vârstă de 20 de ani nu a putut împiedica saxonii de Jos să se distanțeze și mai mult prin Julian Chrobot și un gol în prelungiri al lui Spencer Machacek. În ultima repriză agitată, Eder, pe powerplay, și Heim au marcat pentru echipa din capitală. Archibald a marcat al doilea său gol, dar Cormier, Heim din nou și Boychuk i-au readus pe berlinezi în luptă. Cu toate acestea, Andy Miele și Ryan Button au asigurat victoria lui Wolfsburg cu golurile lor din final.