Antrenorul principal Serge Aubin de la Eisbären Berlin urmărește meciul..aussiedlerbote.de

Eisbären Berlin pierde cu 0:3 în fața ultimei clasate Iserlohn

Eisbären Berlin a încasat a patra înfrângere consecutivă pe teren propriu în Liga Germană de hochei pe gheață (DEL) și a pierdut poziția de lider în clasament. Duminică după-amiază, echipa din capitală a pierdut cu 0:3 (0:2, 0:0, 0:1) în fața ultimei clasate din campionat, Iserlohn Roosters. Berlinezii, care au fost nevoiți să se descurce fără șapte jucători titulari, au avut o prestație dezamăgitoare în atac și au făcut prea multe greșeli în general.

În fața celor 130.388 de spectatori prezenți în Arena am Ostbahnhof, formația gazdă a avut un avantaj clar la capitolul ocazii la început, dar nu a reușit să-și fructifice superioritatea. Vizitatorii au pedepsit acest lucru în ultima fază a primei reprize: Michael Dal Colle a adus Iserlohn în avantaj, iar Tyler Boland l-a majorat 75 de secunde mai târziu.

Echipa berlineză a continuat să se străduiască, dar a avut dificultăți în a-și crea ocazii clare de gol în fața apărării ferme a celor de la Sauerland. Au fost cu adevărat periculoși doar în powerplay, dar nu au reușit să înscrie de mai multe ori împotriva puternicului portar al vizitatorilor, Andreas Jenike.

Chiar și în ultima repriză, echipa locală a reușit rareori să amenințe serios apărarea din Iserlohn. Boland a asigurat din nou scorul final după ce portarul Eisbären, Jonas Stettmer, a părăsit gheața în favoarea unui al șaselea jucător de câmp.