Antrenorul principal Serge Aubin de la Eisbären Berlin urmărește meciul..aussiedlerbote.de

Eisbären Berlin a pierdut în fața lui Düsseldorfer EG

Eisbären Berlin a suferit o nouă înfrângere pe teren propriu în Liga germană de hochei pe gheață (DEL). Vineri seara, liderul campionatului a pierdut cu 1:4 (1:0, 0:3, 0:1) în fața celor de la Düsseldorfer EG. Patrice Cormier a marcat singurul gol al echipei din capitală, care a avut o prestație slabă pe perioade lungi de timp.

În fața celor 13.928 de spectatori prezenți în Arena am Ostbahnhof, a fost clar de la început că echipa gazdă a fost lipsită de șase jucători titulari accidentați. Berlinul s-a străduit să nu-și asume riscuri și, la fel ca și oaspeții, nu și-a creat decât câteva ocazii. Cormier a reușit cel puțin să fructifice una dintre ele, ceea ce înseamnă că liderul campionatului a intrat la prima pauză cu un avantaj strâns.

După reluare, însă, jocul a alunecat tot mai mult de la echipa gazdă. Brendan O'Donnell și Moritz Wirth au întors rezultatul în favoarea celor de la Düsseldorf prin golurile lor. Ulterior, renuanii au rămas periculoși pe contraatac și au reușit să-și mărească avantajul prin cel de-al doilea gol al lui O'Donnell.

În debutul ultimei reprize, Berlinul a jucat aproape șapte minute în superioritate numerică, dar fără succes. În schimb, oaspeții au folosit prima lor schimbare de putere puțin mai târziu pentru a se distanța la 4:1 cu un gol al lui Phil Varone.