Echipa de handbal Kiel pierde cu 18:27 în fața lui Aalborg HB

Campioana en-titre a Germaniei suferă a doua înfrângere în faza grupelor Ligii Campionilor. Un revenit strică seara pentru Kiel pe arena proprie.

Domagoj Duvnjak (l) de la Kiel și Mads Hoxer Hangaard de la Aalborg se luptă pentru minge..aussiedlerbote.de

Campioana en-titre la handbal, THW Kiel, a suferit a doua înfrângere în faza grupelor Ligii Campionilor. Joi, nord-germanii au pierdut cu 18:27 (6:11) în fața vicecampioanei Danemarcei, Aalborg HB. La finalul primei jumătăți a sezonului, THW rămâne liderul Grupei A, cu 10:4 puncte. Cu toate acestea, Aalborg, noua vicecampioană, s-a apropiat la un singur punct, cu 9:5 puncte. Cei mai buni marcatori au fost Niclas Ekberg, cu șapte goluri pentru gazde, și Sebastian Barthold, cu cinci goluri pentru danezi.

Niklas Landin, care s-a întors în țara sa natală la începutul sezonului după opt ani la Kiel, a fost imediat în centrul acțiunii. Numai în prima repriză, portarul lui Aalborg a apărat șuturi de la șapte metri ale lui Ekberg, ale fratelui său Magnus Landin și ale lui Elias Ellefsen á Skipagötu. La final, Niklas Landin a reușit 19 parade puternice.

THW a pierdut complet firul jocului după ce a preluat conducerea cu 4:2 (minutul 10). Numeroaselor greșeli tehnice li s-au adăugat deciziile proaste de aruncare. Ca urmare, danezii s-au distanțat la 11:5 (26'). Kiel a stat mai bine de unsprezece minute fără să înscrie în această fază.

Nemții de Nord nu au reușit nici ei să înceapă bine repriza secundă. Vizitatorii au marcat trei goluri în puțin peste un minut și și-au mărit avantajul la 14:7 (32'). Antrenorul principal al lui THW, Filip Jicha, a cerut ultimul time-out în minutul 45. Acest lucru nu a schimbat cu nimic prima înfrângere pe teren propriu din actualul sezon al primei ligi.