Echipa de handbal Kiel, cu victorie de muncă la Stuttgart

Campioanei Germaniei îi trebuie mult timp pentru a-și găsi jocul la Stuttgart. O schimbare pe postul de portar este, de asemenea, decisivă pentru succesul lui THW.

Eric Johansson de la Kiel sărbătorește un gol..aussiedlerbote.de

THW Kiel a câștigat meciul disputat în deplasare la TVB Stuttgart, în Liga Germană de handbal. Cu toate acestea, duminică a fost o muncă grea pentru campioana en-titre, care s-a impus în cele din urmă cu 36:31 (16:17). Nord-germanii rămân pe locul patru în clasament, cu 18:10 puncte. Eric Johansson a fost cel mai bun marcator al lui THW, cu opt goluri.

Kiel a ratat complet startul meciului. Șvabii au condus cu 3:0 după doar 65 de secunde, iar THW a alergat după meci. Niclas Ekberg a ratat prima egalare la ultima acțiune din prima repriză. Suedezul nu a reușit să înscrie din penalty de la șapte metri în fața portarului Miljan Vujovic de la Stuttgart.

Antrenorul lui THW, Filip Jicha, l-a introdus apoi pe Samir Bellahcene între buturi în debutul reprizei secunde. Francezul a oferit apărării lui Kiel stabilitatea de care avea nevoie. Iar lucrurile au mers mai bine și în atac. Magnus Landin a adus clubul din nordul Germaniei în avantaj pentru prima dată cu 23:22, în minutul 42.

Totuși, TVB, care a avut în echipă trei tineri fără experiență în Bundesliga, nu s-a lăsat scuturată din prima. Cu toate acestea, golul marcat de aripa stângă Landin la scorul de 32:29 a pus apoi THW pe drumul spre victorie