Echipa de handbal a lui Kiel joacă 27:27 la Aalborg HB

Campioana en-titre a lăsat să-i scape un avans de șapte goluri în repriza a doua a meciului din Liga Campionilor din Danemarca. Lipsește cel mai important om de pe banca de rezerve a echipei nord-germane.

Niclas Ekberg (l) de la Kiel șutează în fața portarului Niklas Landin de la Aalborg..aussiedlerbote.de

THW Kiel a ratat o posibilă victorie în deplasare în Liga Campionilor la handbal. Deși a condus la șapte goluri la un moment dat, campioana en-titre a Germaniei nu a reușit decât o victorie cu 27:27 (17:13) pe terenul lui Aalborg HB, miercuri. În săptămâna precedentă, germanii din nordul țării au cedat cu 18:27 în fața vicecampioanei Danemarcei. Cei mai buni marcatori au fost Nikola Bilyk, cu șase goluri pentru Kiel, și Lukas Nilsson și Simon Hald, cu câte cinci goluri pentru Aalborg.

Nord-germanii s-au deplasat fără antrenorul lor principal Filip Jicha și fără jucătorii Harald Reinkind și Rune Dahmke, accidentați. Cehul Jicha a fost înlocuit pe bancă de asistentul său Christian Sprenger. Cu toate acestea, Kiel a avut un start excelent. Ajutorul lui Reinkind, Eduardo Gurbindo, a făcut 3:1 (minutul 3), iar Eric Johansson a majorat chiar avantajul la 14:9 (minutul 24).

Apărarea lui THW a fost deosebit de puternică, Hendrik Pekeler, Patrick Wiencek și Domagoj Duvnjak punând mari probleme vicecampioanei Danemarcei. În atac, Kiel a avut mult mai puține probleme cu fostul său coechipier Niklas Landin în poarta lui Aalborg decât în săptămâna precedentă.

Vizitatorii au deschis pentru prima dată un avantaj de șapte goluri în minutul 38 (22:15). Aalborg a egalat după o repriză de forță și a făcut 27:27 în minutul 58. În ultimul minut, Niclas Ekberg pentru Kiel și Mikkel Hansen pentru Aalborg au ratat amândoi o lovitură de pedeapsă de la șapte metri. Duvnjak a avut ultima șansă pentru THW, dar șutul croatului a fost blocat.