Echipa de handbal a lui Flensburg se impune clar în fața lui Melsungen

Gazdele sărbătoresc o victorie clară cu 34:24 pe teren propriu în Flensburg Arena, care a fost arhiplină. SG o elimină pe Melsungen de pe locul trei în clasament și se menține în contact cu liderul.

Kevin Möller, portarul lui Flensburg, sărbătorește după ce a marcat un gol. Foto:.aussiedlerbote.de

handbal - Echipa de handbal a lui Flensburg se impune clar în fața lui Melsungen

SG Flensburg-Handewitt a câștigat duelul din Bundesliga de handbal. Echipa antrenorului SG Nicolej Krickau a învins vineri pe MT Melsungen cu 34:24 (18:14) și i-a scos pe vizitatori de pe locul trei în clasament. Flensburg are acum 22:6 puncte, iar Melsungen 22:8. Lasse Möller a fost cel mai bun marcator al gazdelor, cu zece goluri, în fața celor 6300 de spectatori prezenți în Flensburg Arena, care a fost arhiplină. Erik Balenciaga a marcat șase goluri pentru MT.

Ambele echipe s-au putut baza pe portarii lor încă de la început. Kevin Möller, de la Flensburg, și Nebojsa Simic, de la Melsungen, au apărat puternic. Avantajul s-a schimbat de mai multe ori de la un capăt la altul. SG a avut 8:6 în minutul 10 și MT 12:10 în minutul 20, dar formația din Flensburg s-a distanțat apoi cu o repriză intermediară, favorizată de mai multe greșeli ale celor de la Melsungen, pentru a conduce cu patru goluri la pauză.

După pauză, clubul din Hessa de Nord nu a mai putut ține pasul cu ritmul și intensitatea celor de la Flensburg. Lasse Möller a mărit pentru prima dată avantajul la șapte goluri în minutul 44, pentru ca scorul să fie 26:19. Acesta a fost decisiv, iar echipa gazdă și-a prelungit seria impresionantă împotriva lui Melsungen. A fost a 31-a victorie a nord-germanilor în cea de-a 37-a confruntare dintre cele două echipe.

Pagina de start SG Flensburg-Handewitt Handbal de masă Bundesliga Echipa SG Flensburg-Handewitt Program SG Flensburg-Handewitt