Echipa de handbal a lui Flensburg s-a impus cu 42:32 la VfL Gummersbach

Meciul din deplasare în Oberbergisches Land se transformă într-un meci demonstrativ pentru nord-germani. SG și-a pus amprenta asupra jocului încă din start și și-a continuat seria impresionantă de victorii.

Lasse Möller, de la Flensburg, execută o lovitură de pedeapsă..aussiedlerbote.de

SG Flensburg-Handewitt a sărbătorit o victorie incontestabilă în deplasare în Liga Germană de handbal. Echipa aflată pe locul patru în clasament s-a impus sâmbătă cu 42:32 (23:13) pe terenul celor de la VfL Gummersbach. A fost a zecea victorie consecutivă a nord-germanilor în toate competițiile. Cei mai buni marcatori în fața celor 4.132 de spectatori au fost Lasse Möller, de la Flensburg, cu nouă goluri, și Miro Schluroff, de la Gummersbach, cu șase.

Nord-germanii au fost foarte treji încă de la început. Susținuți de paradele puternice ale portarului lor Kevin Möller, Flensburg s-a distanțat de la 4:0 (minutul 4) la 8:2 (minutul 11). Antrenorul lui Gummersbach, Gudjon Valur Sigurdsson, a cerut al doilea time-out cu scorul de 8:16, în minutul 22, pentru a reorganiza jocul echipei sale. Islandezul în vârstă de 44 de ani le-a cerut jucătorilor săi să "nu-și lase capul în jos".

Cu toate acestea, VfL tot nu și-a găsit jocul. Lukas Jörgensen a marcat al 23-lea gol al oaspeților cu o întoarcere spectaculoasă din cerc. Flensburg a rămas echipa dominantă și după pauză și a găsit în repetate rânduri și soluțiile potrivite în fața apărării echipei din Oberberg, acum ceva mai ofensivă.

Avantajul SG-ului a crescut la 13 goluri în minutul 47, la 34:21. Drept urmare, antrenorul principal al lui Flensburg, Nicolej Krickau, a putut începe devreme programul de odihnă pentru unii dintre jucătorii săi obișnuiți.