Echipa de handbal a lui Eisenach pierde și în fața lui Melsungen

ThSV Eisenach rămâne o candidată la retrogradare în Liga Germană de handbal. Jucătorul naționalei Melsungen, Timo Kastening, convinge - și părăsește terenul cu un bandaj gros.

O minge de handbal se află pe o poartă..aussiedlerbote.de

ThSV Eisenach a suferit a șasea înfrângere consecutivă în Liga Germană de handbal și rămâne pe un loc retrogradabil. Thuringienii au fost învinși vineri, acasă, cu 24:27 (9:13), de MT Melsungen. În urma acestei victorii, clubul din Hessa a preluat temporar conducerea în clasament.

Vizitatorii au beneficiat în special de un excelent 7:1 în prima repriză pentru a înregistra a unsprezecea victorie a sezonului. Jocul ofensiv al lui Eisenach nu a funcționat deloc la început. Echipa locală marcase doar două goluri după douăsprezece minute. Echipa gazdă a avut probleme în special cu contraatacurile fluide ale internaționalului lui Melsungen, Timo Kastening. Extrema dreaptă a fost cel mai bun marcator al meciului, cu opt goluri.

Clubul din Hesse a coborât apoi o treaptă și a făcut mai multe greșeli tehnice. Drept urmare, Eisenach a reușit să reducă deficitul la două goluri (19:21). Lucrurile au devenit turbulente în ultima fază. Kastening a fost lovit cu cotul în față de adversarul Peter Walz, a trebuit să fie tratat și a părăsit terenul cu un bandaj gros în jurul capului. Accidentarea nu a contat în niciun fel pentru victorie.